Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cota din mostenire
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cota din mostenire

1. Se poate executa silit o cota din mostenirea unei persoane, aceasta neavand facuta iesirea din indivizibilitate?
2. Se poate bloca dezbaterea unei mosteniri in cazul in care unul din mostenitori trebuie executat silit?
nu la ambele.
1. nu se poate face executarea silita asupra unei cote din indiviziune. creditorul in schimb poate cere iesirea din indiviziune.
2. vezi teza a 2a a raspunsului de mai sus.
In cazul in care cota reprezinta 1/8 dintr-un imobil, fara terenul aferent cladirii, cum poate executa silit executorul aceasta parte dupa iesirea din indiviziune?
Iesirea din indiviziune se poate face fara acordul celorlalte parti?