avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Care este numarul VAT?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Care este numarul VAT?

Buna ziua,

Vreau sa cumpar echipament de pe un site din Anglia si imi cere VAT-ul.

Eu am un PFA neplatitor de TVA dar tatal meu are un S.R.L. si plateste TVA.

Mi-a dat numarul asta : RO137XXXXX (nu stiu daca am voie sa-l dau pe tot din aceasta cauza am scris "X")

Ce trebuie sa fac pentru ca pe site-ul din Anglia spune ca-i invalid si daca incerc si aici : [ link extern ] .

Este acesta VAT-ul si daca da cum pot sa-l validez ?
@skybax
Despre ce inregistrare in Vies vorbiti?

Pentru utilizator-

Vies-ul se foloseste pentru verificarea firmelor partenere.

In acest caz -pentru ca nu sunteti platitor de tva-partenerul din Anglia are obligatia sa verifice pentru a sti cum sa va intocmeasca factura.
Daca ati fi fost platitor de tva si inscris in ROI ati fi avut si dvs.obligatia verificarii,daca factura se emitea fara tva.


1.Daca nu sunteti inscris in ROI-chiar daca sunteti platitor de tva cu SRL-ul-puteti face achizitia,dar factura se v-a intocmi cu tva si il veti achita.
Nu inseamna ca nu puteti face achizitia.
2.Acelasi lucru si pentru PFA-puteti face achizitia dar veti achita tva-ul.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2013
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Vorbeam despre inregistrarea in ROI, cred ca s-a inteles totusi ca am scris gresit ...
Iar eu v-am corectat.Pt.cineva ce nu este obisnuit cu acesti termeni,greseala il poate incurca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)
Firma impozit pe venit inscrisa in roi Tomas_C Tomas_C Buna ziua, am o firma de web design neplatitoare de TVA in Romania si cu data de 1 octombrie m-am inscris in ROI si am primit CIF valabil pt VIES. ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)