Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate provizorie la 14 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate provizorie la 14 ani

Buna! As dori sa intreb : am buletin de identitate iar fiica mea imlineste 14 ani si persoana care mia dat adresa nu mai vrea sa ma ajute.in cazul aceasta pot face carte de identitate provizorie pt. fiica mea ?ca primul act de identitate.deci se poate exista ca mama are adresa iar fiica nu ?
Nu-i fac pasaportul deoarece are vasta de 14 ani si nu este pusa in legalitate cu act de identitate. Si este foarte bine ca se procedeaza asa.Solutia , avand in vedere ca nu are cine sa va ia in spatiu in Salonta este un CIP pe motivul lipsa dovada adresei de domiciliu , dupa care pe baza CIP si certif. de nastere solicitati pentru copil un pasaport in regim de urgenta pe 1 an de zile. Daca tot locuiti in Ungaria de ce nu solicitati atat pentru dvs. cat si pentru copil pasaport CRDS si atunci nu mai trebuie sa faceti drumul de Romania, va adresati ambasadei sau consulatului doar pentru pasaportul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate.