avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1398 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conductele ce traverseaza apartamentul meu, mai ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conductele ce traverseaza apartamentul meu, mai constituie proprietate comuna ?

Buna ziua,
M-am deconectat de la sistemul de incalzire centalizat atunci cand mi-am montat centala proprie de incalzire. Conductele care traverseaza apartamentul meu, nu ma mai deservesc pe mine, ci apartamentele ramase in continuare racordate. In aceste conditii, aceste conducte ( ma refer strict la conductele ce traverseaza apartamentul meu ) mai constituie proprietate comuna ? Prin definitie, bun comun reprezinta un bun specific care este impartit tuturor membrilor comunitatii, toti beneficiind de el.
Daca nu mai constituie proprietate comuna, traversarea apartamentului meu nu constituie tulburare de posesie? Cui pot cere stramutarea lor din apartamentul meu, sau plata unei chirii care sa acopere contravaloarea caldurii degajata de ele bani pe care sunt obligata sa-i platesc conform unor legi abuzive ?
Orice reglementare legala se poate modifica daca se dovedeste ca nu poate fi pusa in practica sau intervin conditii noi de aplicare.
Motivele pentru care s-a abrogat art.12 (b) din Ordinul ANRSC 233/2004 nu ne sunt cunoscute, dar putem banui din chiar textul articolului abrogat.
Masuratoarea ar fi fost sau n-ar fi fost facuta, asta depindea de conducerea asociatie de proprietari respectiva, nu de catre furnizori direct, nemaivorbind de felul cum ar fi fost facuta. Caracterul subiectiv al acestor raportari nu mai trebuie dovedit.

O lege ar fi abuziva daca ar incalca drepturile omului. In cazul acesta nu incalca nimic, cel mult ii defavorizeaza pe unii dintre noi. Dar asa sunt toate legile - pe unii ii favorizeaza, pe altii ii defavorizeaza.
Atata timp cat o reglementare este in vigoare se cheama ca este legala si deci trebuie respectata si aplicata. Cand se va considera ca trebuie modificata, atunci se va modifica si se va respecta modificarea. Nu e vorba de seriozitate sau neseriozitate.
Pai in 2004 nu s-au gandit la acest "pericol national" ? Le-au trebuit doi ani ca sa se destepte? Cam mult pentru o institutie a statului. Si pe urma, dreptul castigat in 2004 , nu a fost pierdut in 2006? Daca exista un temei legal, orice proprietar caruia nu i-ar fi fost facuta masuratoarea s-ar fi dus dus cu legea in mana la asociatie si ar fi obligat-o sa o faca printr-o fima autorizata. Nu stiu de ce credeti ca ii defavoriza pe unii si pe altii ii favoriza din moment ce ar fi fost facuta de firme autorizate. Acum ii defavorizeaza pe toti, adica " sa moara si capra vecinului"! Vedeti, asta ma supara pe mine. In loc sa recunoasteti cinstit ca legea este abuziva dar trebuie respectata ca e lege ( desi nici asta nu este corect), dv. ii luati apararea invocand niste motive penibile. Si mai ziceti ca sunt eu contra a tot ce spuneti!
Eu n-am zis ca sunteti contra, desi asta se poate vedea cu ochiul liber, doar ca nu pot sa scriu ceea ce vreti dv., ci ceea ce cred eu, asa cum si dv. o faceti. Va inteleg paraponul mai mult decat va inchipuiti dv., dar ne-ati cerut niste raspunsuri, iar unii dintre noi suntem aici si pentru a arata utilizatorilor si alte puncte de vedere sau alta fata a lucrurilor si a intelege de ce li se intampla ce li se-ntampla. Cred ca este o atitudine cinstita.
Nu va contrazicem de dragul de a va starni supararea.
Daca vreti "periuta" va pot da si asa ceva, dar nu vad la ce v-ar ajuta...

Nu stiu daca in 2 ani s-a "desteptat", fie ea si institutie a statului, stiu insa ca legile se schimba ori de cate ori legiuitorul, din motive de el constatate, uneori explicate, alteori nu, considera ca e timpul schimbarii.
Nu, acum acest Ordin nu-i defavorizeaza pe toti, ci numai pe cei cu CT, ca altfel n-am mai fi povestit aici subiectul. Pana in 2006 i-a favorizat, din 2006 i-a defavorizat sau viceversa, depinde din ce pozitie judeci lucrurile.
Dar modificarea nu s-a facut ca sa-i favorizeze pe unii sau pe altii, ci s-a facut pentru ca nu se putea aplica obiectiv.

La cat sunt unii de parsivi si meschini, si-ar fi izolat tevile si apoi dupa ce trecea masuratoarea si le-ar fi dezizolat. Nu-mi spuneti ca sunt aberatii pentru ca am vazut lucruri si mai si de ce sunt oamenii in stare sa faca ca sa economiseasca 15 lei la intretinere sau sa fure copios apa calda dupa ce se declarau cu CT ....
Ideea e ca aceasta diferenta de temperatura ar fi trebuit masurata constant, nu numai o singura data.

Referitor la cele semnalate in ultimul paragraf, spre uimirea dv., eu aproape chiar ma aflu intr-o astfel de situatie:
-stau la parter,deci podeaua nu este incalzita

Cred ca podeaua este incalzita, nu cred ca sunt izolate perfect conductele de caldura din subsol, care sunt pe partea comuna, iar acum nu mai este ca inainte de '89 cand aveam caldura luni, miercuri si vara.
Si declaratia dumneavoastra:
Ori, daca eu am in casa 23 grade C, este imposibil ca aceste conducte sa degaje o temperatura de 24 grade C

Cred ca acele conducte au mai mult de 24 grade la intrarea spre apartamente, unde dumneavoastra fiind la parter sunteti primul beneficiar, daca nu ar avea decat 22 grade la dumneavoastra pana la ultimul etaj cred ca se mai pierd cateva grade.
Lupta dumneavoastra nu trebuie sa fie cu cei de la termoficare, acestia factureaza asociatiei ce se consuma in condominiu, iar asociatia o repartizeaza cum este hotarat in statut si in regulamentul de ordine interioara, ei nu stiu ca aveti sau nu calorifere, ca locuiti la parter sau la ultimul etaj sau ca va numiti X sau Y.
Vedeti, asta ma supara pe mine. In loc sa recunoasteti cinstit ca legea este abuziva dar trebuie respectata ca e lege ( desi nici asta nu este corect), dv. ii luati apararea invocand niste motive penibile. Si mai ziceti ca sunt eu contra a tot ce spuneti!

Este foarte corect sa respectam legile, daca vorbea un tanar de 18 ani ne uitam urat la el ca nu respecta legea si sigur spuneam:"pe vremea noastra era alt respect...bla, bla, bla", dar dumnavoastra care declarati "Sunt inginera si am facut facultatea acum 35 de ani cand se intra cu examen de admitere." sa ne trageti de urechi ca respectam legea....
Si DA sunteti contra la absolut tot ce se scrie, am mai spus si ma repet sunteti pe genul: "Cine nu este cu mine, este impotriva mea" si "Doar eu am dreptate".
Va urez multe "succesuri"!

~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Nu vreau sa mai platesc caldura. Nikia Nikia Am Centrala de apartament, locuiesc la etaj 3, nu avem calorifere pe casa scarii, nu am tevi de la sistemul de incalzire in apartament si totusi platesc 22 ... (vezi toată discuția)
Spatii comune de incalzire BogdanP BogdanP Buna ziua, Firma care administreaza cateva blocuri din zona unde stau, a calculat pentru cheltuielile comune tevile care trec prin subsolul blocului si care ... (vezi toată discuția)
Plata pierderi de caldura la bloc / lege maruis maruis Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreo reglementare (lege) legata de calculul (distribuirea) pierderilor de caldura pentru o scara de bloc. Mai exact ... (vezi toată discuția)