Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Baza legala pentru a restitui salariul pe parcursul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Baza legala pentru a restitui salariul pe parcursul formarii profesionale

Care este baza legala, conform careia se poate restitui salariul, in cazul in care 15 zile lucratoare salariatul a participat la un curs de formare profesionala, gratuit pentru angajator intrucat era organizat in cadrul unui proiect POSDRU, insa la care angajatul a fost trimis de angajator si la care a avut acces data fiind functia pe care o avea la acel moment dat? Angajatorul nu a achitat nici un cost pentru curs, inafara de faptul ca angajatul a fost scos din activitate 15 zile lucratoare.
Cunosc prevederea legala, am mentionat-o si eu mai sus. Raman la parerea pe care am expus-o.
Din cate cunosc nu exista vreo hotarare judecatoreasca pronuntata in acest sens, daca aveti cunostinta poate imi trimiteti si mie sa vad cum a motivat instanta de judecata solutia .
Multumesc anticipat.