Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Reducerea timpului de munca salariata cu timp partial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Reducerea timpului de munca salariata cu timp partial

Buna ziua,

In Art. 13 din OUG96/2003 se mentioneaza ca:
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.

Intrebarea mea este: pentru gravidele care au durata programului de 7 ore/zi, 35 ore/saptamana cum se procedeaza?
Multumesc
1. Asa este, pentru ca daca au program de 6 ore pe zi deja propramul normal este redus cu o patrime.

2. Ca sa nu mai vorbim de persoanele care lucreaza cu mai putin de 6 ore pe zi.