Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna dimineata! Am mers la mediere pentru divort si dupa ce s a terminat sotul meu nu vrea sa mai inainteze dosarul in instanta. Pot sa l dau in judecata pentru stabilirea pensiei alimentare? Mentionez ca avem 2 copii minori si de cateva luni nu contribuie cu nimic pentru acestia. Ce acte trebuiesc? Cat costa? Va multumesc foarte mult!
Pensie puteti cere si fara sa cereti divortul, daca vreti sa mai asteptati.
Va costa mai mult daca vreti sa fiti asistata de avocat, altfel taxa de timbru pt divort, nu e mare.