Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedumerire lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedumerire lipsa in gestiune

Am si eu o intrebare: se poate imputa marfa degradata care la un inventar de predare-primire a fost ascunsa printre cea valabila in mijlocul si pe baza de jos a paletilor , si care a fost ulterior descoperita, se poate imputa aceasta dauna comisiei de inventariere careia nu i-a fost acordata conditiile necesare desfasurarii inventarului ? Si prin conditii necesare spun ca nu a fost numit un manipulant sa ajute la desfacerea paletilor si la verificare fiecarei cutii din palet precum si a spatiului necesar aranjarii marfii despaletate. Am nevoie de raspuns urgent
Se poate imputa asa ceva comisiei de inventariere. Comisia de inventariere trebuie sa ia o serie de masuri organizatorice si anume:
a) inainte de inceperea operatiunii de inventariere sa ia de la gestionarul raspunzator de gestiunea bunurilor o declaratie scrisa, semnata si datata din care sa rezulte daca:
gestioneaza bunuri si in alte locuri de depozitare; in afara bunurilor unitatii respective, are in gestiune si alte bunuri apartinand tertilor, primite cu sau fara documente;are plusuri sau lipsuri in gestiune, despre a caror cantitate sau valoare are cunostinta; are bunuri nereceptionate sau care trebuie expediate (livrate), pentru care s-au intocmit documentele aferente; a primit sau a eliberat bunuri fara documente legale; detine numerar sau alte hartii de valoare rezultate din vanzarea bunurilor aflate in gestiunea sa; are documente de primire-eliberare care nu au fost operate in evidenta gestiunii sau care nu au fost predate la contabilitate.

b) sa identifice toate locurile (incaperile) in care exista bunuri ce urmeaza a fi inventariate;

c) sa asigure inchiderea si sigilarea spatiilor de depozitare, in prezenta gestionarului, ori de cate ori se intrerup operatiunile de inventariere si se paraseste gestiunea.

etc.
Cornel Vasile, Consilier juridic