adi_09 a scris:
Ce liniste e prin zona.
Mai puteti invata ? :)) :sticktongue:
Eu unul am ajuns la saturaţie :strambatura: Deci nu mai pot cu procedura asta penală...
Art. 250
Contestarea măsurilor asigurătorii
(6) Împotriva modului de aducere la îndeplinire a măsurii asigurătorii luate de către judecătorul de cameră preliminară ori de către instanţa de judecată, procurorul,
suspectul ori inculpatul sau orice altă persoană interesată poate face contestaţie la acest judecător ori la această instanţă, în termen de 3 zile de la data punerii în executare a măsurii.
(7) Contestaţia nu suspendă executarea şi se soluţionează,
în şedinţă publică, prin încheiere motivată, cu citarea părţilor, în termen de 5 zile de la înregistrarea acesteia. Participarea procurorului este obligatorie.
Am bolduit perlele.
1)Suspect în camera preliminară ori în faza judecăţii?
2) Dacă măsura se dispune de JCP, soluţionarea contestaţiei în faza camerei preliminare se face în şedinţă publică? Care-i raţiunea, având în vedere că procedura camerei preliminare este nepublică, de ce această excepţie?