avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza donatie teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza donatie teren agricol

O persoana doreste sa doneze un teren agricol catre o ruda casatorita.

Ce fel de clauza se poate introduce pentru ca sotul/sotia rudei sa nu poata mosteni terenul respectiv in cazul decesului rudei astfel incat sa beneficieze doar copilul cuplului casatorit?

Se poate specifica ca donatia se face numai in beneficiul rudei?
Cel mai recent răspuns: VoL , utilizator 14:27, 1 August 2013
cyan a scris:

Astfel sotul supravietuitor nu poate pretinde drepturi asupra donatiei daca celalalt sot pleaca mai devreme intr-o lume mai buna si fara impozite.:)


dreptul la mostenire al sotiei suprav. nu poate fi inlaturat prin clauze la donatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament-donatie-succesiune fiducius55 fiducius55 Problema Juridica: Testament-Donatie-Succesiune Buna ziua. Onorabile avocat,notar ... (vezi toată discuția)
Donatie ileana-carmen ileana-carmen Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: Tatal meu este casatorit a doua oara si nu are copii din aceasta casatorie. Din prima, casatorie, ... (vezi toată discuția)
Se poate dona un anumit procent din imobil ? Marica_sz Marica_sz Am un apartament care doresc sa donez pentru fiica mea casatorita. Se poate dona in proportie de X% pentru ea si Y% pentru sotul ei? Aceasta donatie ... (vezi toată discuția)