Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza donatie teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza donatie teren agricol

O persoana doreste sa doneze un teren agricol catre o ruda casatorita.

Ce fel de clauza se poate introduce pentru ca sotul/sotia rudei sa nu poata mosteni terenul respectiv in cazul decesului rudei astfel incat sa beneficieze doar copilul cuplului casatorit?

Se poate specifica ca donatia se face numai in beneficiul rudei?
cyan a scris:

Astfel sotul supravietuitor nu poate pretinde drepturi asupra donatiei daca celalalt sot pleaca mai devreme intr-o lume mai buna si fara impozite.:)

dreptul la mostenire al sotiei suprav. nu poate fi inlaturat prin clauze la donatie.