Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficient minim de ierarhizare - arhivar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficient minim de ierarhizare - arhivar

Buna ziua,

Avem un angajat care ocupa functia de arhivar. Care este coeficientul minim de ierarhizare care i se aplica la salariul minim brut.

Merci
Pentru functia de arhivartrebuie studii medii deci coeficientul de ierarhizare este de 1,2.
Exista si arhivar cu studii superioare de arhivistica
Pot fi si cu studii superioare, depinde de complexitatea lucrarilor. Daca va intereseaza intrebati la o arhiva nationala dintr-o resedinta de judet sau cautati pe internet Legea arhivelor.
Persoana respectiva a facut un curs de instruire la arhivele nationale din orasul nostru. Nu stiu daca acest curs de instruire este in masura sa ii ofere un coeficient de ierarhizare mai mare.
Persoana respectiva nu are nici studii medii si care urmare nu am cum sa ii ofer nici coeficientul de 1.2, asa ca in aceasta situatie salariul minim pe care pot sa il dau este minimul pe economie, adica 600 Ron.

Multumesc