avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la dreptul de mostenire - sunt unic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la dreptul de mostenire - sunt unic mostenitor

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca este posibil ca sa renunt la dreptul de mostenitor, in cazul in care sunt unic mostenitor. Am gasit, inclusiv pe acest site, multiple informatii cu privire la renuntarea la dreptul de mostenire, dar nu stiu cum se procedeaza in cazul in care eu sunt unicul mostenitor.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: vasilescu89 , utilizator 18:20, 26 August 2013
Mergeti la notar si dati o declaratie de renuntare la mostenire.
Da, veti rezolva la notar prin aceasta declaratie.
Nu exista nicio problema in acest sens.
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra si va doresc o seara placuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire datorii de la bunicul. solutii? andravenache andravenache Buna ziua! Bunicul a facut, cat era in viata, un precontract de vanzare-cumparare prin care se angaja sa vanda un teren din care 1/4 era al lui (deci avea ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire serbanalexandrescu serbanalexandrescu Buna ziua. In urma cu un an jumatate , tatal meu a murit. Mama mea traieste, si eu sunt unicul copil. In urma decesului tatalui meu , a ramas un apartament , ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare cumparare sau certificat de mostenitor? olij olij Devin automat proprietar al unui teren daca la dezbaterea de succesiune toti celalti mostenitori au renuntat in favoarea mea ?! Am trecut pe la 2 notari si ... (vezi toată discuția)