Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la dreptul de mostenire - sunt unic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la dreptul de mostenire - sunt unic mostenitor

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca este posibil ca sa renunt la dreptul de mostenitor, in cazul in care sunt unic mostenitor. Am gasit, inclusiv pe acest site, multiple informatii cu privire la renuntarea la dreptul de mostenire, dar nu stiu cum se procedeaza in cazul in care eu sunt unicul mostenitor.

Va multumesc!
Mergeti la notar si dati o declaratie de renuntare la mostenire.
Da, veti rezolva la notar prin aceasta declaratie.
Nu exista nicio problema in acest sens.
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra si va doresc o seara placuta!