avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cuvintele spuse la suparare... sau din lauda ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cuvintele spuse la suparare... sau din lauda constituie proba?!

Am fost agresat in urma cu 2 ani de catre o gasca compusa din mai multi indivizi. Unul dintre baieti a fost gasit batut recent in fata casei, destaul de grav, cu botele de bassball...

Politia ma banuieste pe mine, si se bazeaza pe faptul ca, in cazul meu s-a dat NUP, si eu m-am laudat la foarte multa lume ca are sa-l rezolv pe respectivul...ca am sa pun pe cineva sa-l bata etc...

Cand a luat bataia (cu ceva timp in urma de Pasti) eu eram plecat din tara, mi-au dat NUP si apoi din nou UP ... ca cica as fi pus pe cineva,dar nu e adevarat.

Doar am zis niste vorbe sa ma laud, sa-mi protejez demnitatea persoanei ...

Are ceva sansa procurorul respectiv cu mine daca ma trimite in instanta?
Cel mai recent răspuns: satir , utilizator 09:18, 5 Septembrie 2013
Incercati sa aveti avocat care sa se intereseze despre ce este vorba.
Este greu de spus ce va iesi.
Fiind multe declaratii e posibil sa fiti condamnat dar nu va fi simplu pentru acuzare.
Sunt multe aspecte care se pot discuta in concret insa pentru a va putea apara trebuie sa stiti concret tot.
Avocatul poate gasi brese in acuzare daca exista.
Daca veti fi gasit vinovat riscati o pedeapsa cu exc utare.
A fi avut dorinta de razbunare nu constituie o proba a vinovatiei, dar pentru politisti este un argument suficient ca sunteti printre cei mai importanti suspecti. E o diferenta intre a fi suspect si a fi gasit vinovat. Pentru a fi gasit vinovat e in principiu nevoie de probe, iar urmarirea penala se face pentru a cauta astfel de probe. Daca vor fi sau nu gasite probe nu am de unde sti. In locul dumneavoastra m-as teme mai mult de razbunarea gastii respective decat de urmarirea penala. Sau victima stie de la cine a incasat bataie si s-a lamurit ca n-ati fost dvs.? Subscriu la ideea ca aveti nevoie de un avocat.
Nu. Nimeni nu stie. Nu cred ca se mai razbuna ei, pentru ca... au inceput sa-si gaseasca fiecare de munca,etc. Cineva se razbuna pe ei ... si nu se stie cine...
Iar procurorul nu e chiar atata de prost: pt. ca eu asa am zis ca as lua 4-5 baieti, si mi-as pune cagule pe fata sa nu fim recunosti ... lol ... si l-am lua din fata blocului ...

si cam asa s-a si intamplat ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura urmarire penala johnny_4u123 johnny_4u123 buna ziua, am facut o infractiune si am lasat amprente in locul respectiv. sunt suspect in dosar politia ma cauta dar eu am plecat din localitate ca sa nu ... (vezi toată discuția)
Un sfat daca se poate andrei87 andrei87 Buna ziua, Numele meu este Andrei si am o functie de conducere intr-o companie de curierat foarte importanta pe piata.In urma cu 2 saptamani aproximativ a ... (vezi toată discuția)
Urmatoarea constituie proba in vederea redeschiderii u.p. ? satir satir Am obs. ca unele instante de judecata refuza cereri de revizuire in cazul in care considera ca petentul pe timpul U.P. putea cere administrarea respectivelor ... (vezi toată discuția)