avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire



Buna ziua,revin cu aceiasi intrebare postata ieri,va rog daca stie cineva sa-mi raspunda:
pentru depunerea dosarului de somaj,este necesar sa treaca o anumita perioada de la emiterea deciziei medicale -dupa incetarea pensiei de invaliditate? Vechimea in campul muncii este de peste 15 ani fara perioada de pensionare,nu pot gasi serviciu care ar fi perioada de somaj de care pot beneficia,var rog?
Multumesc!

Cel mai recent răspuns: biancavlady , utilizator 14:58, 4 Septembrie 2013
* Dosarul il puteti depune imediat dupa depensionare si cand aveti actele necesare la dosar

** Beneficiati de indemnizatie de somaj timp de 12 luni
Multumesc, la calcularea indemnizatiei se ia in calcul media pensiei sau ultimul salariu in perioada in care am lucrat,va rog?
La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
b) perioada de pensionare pentru invaliditate, dacă aceasta nu depăşeşte 12 luni

*************************************************************************************************************
500 X 75% + 7% aplicat la media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare
Daca media salariului a fost 800 indemnizatia va fi:
(800 x 7% = 56)

500 x 75% + 56 = 431 lei
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2013
Bruta, utilizator
perioada de pensionare a depasit 12 luni,cum pot calcula,va rog?
adunati cuantumul pensiei din ultimele 12 luni si impartiti la 12
la suma rezultata aplicati 7% care se aduna cu 350

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj bionela5 bionela5 daca inchei contractul de munca cu o societate si te angajezi la o alta societate fara intrerupere pe cartea de munca, - cat trebuie sa fii angajat la noua ... (vezi toată discuția)
Calculul stagiului de cotizare pentru indemnizatia de somaj lonita lonita Buna ziua. Am urmatoarea situatie. Am lucrat efectiv pentru o perioada de 10 ani, dar din cate cunosc, in primul an de dupa terminarea facultatii (2005) ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa inca un 1an de munca... fluturas2010 fluturas2010 buna ziua, deoarece aici am gasit cele mai bune solutii si raspunsuri voi apela din nou la dvs... mama mea a fost pensionata medical 2 ani dupa care a reluat ... (vezi toată discuția)