Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire

Buna ziua,revin cu aceiasi intrebare postata ieri,va rog daca stie cineva sa-mi raspunda:
pentru depunerea dosarului de somaj,este necesar sa treaca o anumita perioada de la emiterea deciziei medicale -dupa incetarea pensiei de invaliditate? Vechimea in campul muncii este de peste 15 ani fara perioada de pensionare,nu pot gasi serviciu care ar fi perioada de somaj de care pot beneficia,var rog?
Multumesc!

* Dosarul il puteti depune imediat dupa depensionare si cand aveti actele necesare la dosar

** Beneficiati de indemnizatie de somaj timp de 12 luni
Multumesc, la calcularea indemnizatiei se ia in calcul media pensiei sau ultimul salariu in perioada in care am lucrat,va rog?
La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
b) perioada de pensionare pentru invaliditate, dacă aceasta nu depăşeşte 12 luni

*************************************************************************************************************
500 X 75% + 7% aplicat la media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare
Daca media salariului a fost 800 indemnizatia va fi:
(800 x 7% = 56)

500 x 75% + 56 = 431 lei
Bruta, utilizator
perioada de pensionare a depasit 12 luni,cum pot calcula,va rog?
adunati cuantumul pensiei din ultimele 12 luni si impartiti la 12
la suma rezultata aplicati 7% care se aduna cu 350