avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 215 alin 1.2.3.5. in noul cod
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 215 alin 1.2.3.5. in noul cod

buna ziua stiti cumva la art 215 al 1,2,3,5, care sunt pedepsele in noul cod penal de la 01 feb ?dar evaziunea ?
Cel mai recent răspuns: aleale88 , utilizator 23:13, 7 Septembrie 2013
Aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei
(1) Când după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare şi până la
executarea completă a pedepsei închisorii sau amenzii a intervenit o lege
care prevede o pedeapsă mai uşoară, sancţiunea aplicată, dacă depăşeşte
maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită, se
reduce la acest maxim. se aplica in cazul nostru
va rog sami spuneti ce inseamna intentia ?uitati am solocitat expertiza contabila ni sa respins am efectuat extrajudiciara si sa descoperit plati intrun cont de nerezidenti de sume de destul de mari dar astea leam descoperit in timpul recursului ca pe fond si in apel nu am avut timpul necesar pentru a ne apara si degeaba am depus expertiza la inalta curte era tirziu mai exista intentie in acest caz sau eroarea contabilei ?
dar atentie nu am avut asociati straini deci clar ca nu avea ce sa plateasca in acel cont

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interesant-ultima sansa...-posibila? pici80 pici80 dupa cum am auzit noul cod penal intra in vigoare in data de 01 febr 2014...iar pedepsele pt inselaciune arata asa: ... (vezi toată discuția)
Cand se prescrie executarea pedepsei ? ContSters301697 ContSters301697 Buna ziua in primul rand .As dori un raspuns cat mai apropiat problemei pe care o am : Am fost desinteresat de problema mea si am fost condamnat in lipsa ( ... (vezi toată discuția)
Art. 15 cod penal ContSters241638 ContSters241638 Art. 15 Aplicarea facultativă a legii penale mai favorabile în cazul pedepselor definitive Când după rămânerea definitivă a hotărârii de ... (vezi toată discuția)