Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 215 alin 1.2.3.5. in noul cod
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 215 alin 1.2.3.5. in noul cod

buna ziua stiti cumva la art 215 al 1,2,3,5, care sunt pedepsele in noul cod penal de la 01 feb ?dar evaziunea ?
Aplicarea legii penale mai favorabile după judecarea definitivă a cauzei
(1) Când după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare şi până la
executarea completă a pedepsei închisorii sau amenzii a intervenit o lege
care prevede o pedeapsă mai uşoară, sancţiunea aplicată, dacă depăşeşte
maximul special prevăzut de legea nouă pentru infracţiunea săvârşită, se
reduce la acest maxim. se aplica in cazul nostru
va rog sami spuneti ce inseamna intentia ?uitati am solocitat expertiza contabila ni sa respins am efectuat extrajudiciara si sa descoperit plati intrun cont de nerezidenti de sume de destul de mari dar astea leam descoperit in timpul recursului ca pe fond si in apel nu am avut timpul necesar pentru a ne apara si degeaba am depus expertiza la inalta curte era tirziu mai exista intentie in acest caz sau eroarea contabilei ?
dar atentie nu am avut asociati straini deci clar ca nu avea ce sa plateasca in acel cont