Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizație de construcție
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizație de construcție

Bună ziua,

Cu respect mă adresez Domniilor Voastre cu următoarea întrebare: cineva a construit o casă fără autorizație (în urmă cu 30 de ani).Normal că pe cartea funciară a terenului nu apare și clădirea, doar terenul.Acum, dacă vrea să declare la primărie acea clădire, există riscul de a plăti amendă, în toți acești ani plătind impozit doar pentru teren.

Sau, în cazul în care un vecin declară la primărie existența acelei clădiri, ar putea exista riscul ca proprietarul clădirii să fie obligat să demoleze clădirea, neavând autorizație ?

Vă mulțumesc
ethel, utilizator
Nu merge declarata asa, pur si simplu. Ar trebui o actiune in instanta.
Daca vecinii o declara, fiind anterioara legii care sanctioneaza constructiile fara autorizatie... poate scapa. Totusi, nu spun ca o demolare e imposibila.
Vă mulțumesc pentru răspuns.

~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.