avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se pedepseste casatoria de convenienta ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se pedepseste casatoria de convenienta ?

daca te casatoresti cu un cetatean de alta nationalitate si o faci de convenienta ce riscuri poti avea ?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 20:47, 23 Octombrie 2013
Cand o casatorie este incheiata doar pentru a facilita intrarea in tara si obtinerea permisului de sedere in Romania a cetateanului strain (implicit a drepturilor de membru de familie a unui cetatean roman in UE) este considerata casatorie de convenienta. Casatoriile de convenienta sunt depistate usor de lucratorii Oficiului Roman de Imigrari prin mijloace specifice (de ex. interviuri cu ambii parteneri).

In opinia mea intrebarea a fost pusa in scopul de a afla la ce riscuri se supune un cetatean roman care se casatoreste cu un cetatean strain (dintr-un stat nemembru UE sau SEE) in schimbul unor foloase materiale - deci a fost pusa in deplina cunostinta de cauza.
Din cauza casatoriei de convenienta se pot acorda despagubiri ( persoana culpabila poate fi obligata la plata despagubirlor , in procesul de divort).

CONVENIÉNȚÃ, conveniențe, s. f. (Mai ales la pl.) Regulă de purtare impusă de o anumită societate; uzanță. ◊ Loc. adj. De conveniență = făcut numai pentru a respecta anumite forme sociale, anumite interese; de formă.  Căsătorie de conveniență = căsătorie la care se ține seama numai de interese materiale și familiale. ( sura DEX).


Daca isi doreste sa induca o terta persoana in eroare, in vederea incheierii casatoriei, poate si obligat la plata unor sume de bani, cu titlu de despagubiri.

Consecintele nu sunt numai penale, in speta.Userul sa faca precizari, se detalieze situatia de fapt.

Ultima modificare: Miercuri, 23 Octombrie 2013
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Consecintele nu sunt numai penale, in speta.


N-or fi.. insa numai asta ar vrea userul sa stie
Se pedepseste casatoria de convenienta ?
Mai cititi o data atat titlul cat si intrebarea:
Subiect: Se pedepseste casatoria de convenienta ?
daca te casatoresti cu un cetatean de alta nationalitate si o faci de convenienta ce riscuri poti avea ?


Cred ca definitia care e relevanta in acest topic nu e cea din DEX ci aceea data de Ordonanta 194/2002*
Art. 2 - Definitii
l) căsătorie de convenienţă - căsătoria încheiată cu singurul scop de a eluda condiţiile de intrare şi şedere a străinilor şi de a obţine dreptul de şedere pe teritoriul României;

Despre ce terta persoana vorbiti? Si care ar putea fi consecintele acelea nu numai penale pentru cetateanul roman :-/
Nu zic ca n-or fi, atata doar ca nu pot sa imi dau seama care credeti ca ar putea fi in afara de cele enumerate deja mai sus.
Dincolo de aspectele penale , sunt si cele civile.
Userul se raporteaza la riscuri, oricare ar fi ele.Eu asa am perceput intrebarea.
Sa revina utilizatorul cu precizari.

Ultima modificare: Miercuri, 23 Octombrie 2013
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Casatorie de convenienta ! alexsisco alexsisco Buna ziua , cine imi spune si mie ce efecte juridice mai are incheierea unei casatorii de convenienta ,pe langa anularea acesteia ? (vezi toată discuția)
Pasaport expirat in tara non-ue Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna ziua,situatia este putin mai dura,persoana in cauza ( mama unui prieten) acum aprox 2 ani,a facut casatorie de convenienta cu un cetatean egiptean.Dupa ... (vezi toată discuția)
Permis sedere temporara cetatean non ue crisvenro crisvenro Daca un cetatean non UE se casatoreste pe teritoriul Romaniei cu un cetatean roman, cetateanul non UE avand in momentul casatoriei viza turist care in multe ... (vezi toată discuția)