Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se pedepseste casatoria de convenienta ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se pedepseste casatoria de convenienta ?

daca te casatoresti cu un cetatean de alta nationalitate si o faci de convenienta ce riscuri poti avea ?
Cand o casatorie este incheiata doar pentru a facilita intrarea in tara si obtinerea permisului de sedere in Romania a cetateanului strain (implicit a drepturilor de membru de familie a unui cetatean roman in UE) este considerata casatorie de convenienta. Casatoriile de convenienta sunt depistate usor de lucratorii Oficiului Roman de Imigrari prin mijloace specifice (de ex. interviuri cu ambii parteneri).

In opinia mea intrebarea a fost pusa in scopul de a afla la ce riscuri se supune un cetatean roman care se casatoreste cu un cetatean strain (dintr-un stat nemembru UE sau SEE) in schimbul unor foloase materiale - deci a fost pusa in deplina cunostinta de cauza.
Din cauza casatoriei de convenienta se pot acorda despagubiri ( persoana culpabila poate fi obligata la plata despagubirlor , in procesul de divort).

CONVENIÉNȚÃ, conveniențe, s. f. (Mai ales la pl.) Regulă de purtare impusă de o anumită societate; uzanță. ◊ Loc. adj. De conveniență = făcut numai pentru a respecta anumite forme sociale, anumite interese; de formă.  Căsătorie de conveniență = căsătorie la care se ține seama numai de interese materiale și familiale. ( sura DEX).

Daca isi doreste sa induca o terta persoana in eroare, in vederea incheierii casatoriei, poate si obligat la plata unor sume de bani, cu titlu de despagubiri.

Consecintele nu sunt numai penale, in speta.Userul sa faca precizari, se detalieze situatia de fapt.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Consecintele nu sunt numai penale, in speta.

N-or fi.. insa numai asta ar vrea userul sa stie
Se pedepseste casatoria de convenienta ?
Mai cititi o data atat titlul cat si intrebarea:
Subiect: Se pedepseste casatoria de convenienta ?
daca te casatoresti cu un cetatean de alta nationalitate si o faci de convenienta ce riscuri poti avea ?

Cred ca definitia care e relevanta in acest topic nu e cea din DEX ci aceea data de Ordonanta 194/2002*
Art. 2 - Definitii
l) căsătorie de convenienţă - căsătoria încheiată cu singurul scop de a eluda condiţiile de intrare şi şedere a străinilor şi de a obţine dreptul de şedere pe teritoriul României;

Despre ce terta persoana vorbiti? Si care ar putea fi consecintele acelea nu numai penale pentru cetateanul roman :-/
Nu zic ca n-or fi, atata doar ca nu pot sa imi dau seama care credeti ca ar putea fi in afara de cele enumerate deja mai sus.
Dincolo de aspectele penale , sunt si cele civile.
Userul se raporteaza la riscuri, oricare ar fi ele.Eu asa am perceput intrebarea.
Sa revina utilizatorul cu precizari.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat