Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmarire, fotografii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmarire, fotografii

Sotia fostului sot, tatal copilului meu, ma urmareste si imi face fotografii pe strada, in parc, imi scrie sms-uri jignitoare, e-mailuri cu acelasi continut. Acest lucru tine de cel putin 3 ani. Fostul sot din cate vad nu face nimic sa impiedice asta, ba chiar participa la scandalurile facute de aceasta amuzat. Comportamentul celor doi este unul necorespunzator si fata de copil in timpul vizitelor copilului la tatal sau.
Ce pot sa fac in privinta sotiei fostului sot care ma tot urmareste si ma fotografiaza, filmeaza si jigneste? A ajuns sa ma urmareasca si la serviciu afirmand ea cu scopul de a arata ministrului ca nu muncesc pentru a ma da afara de la serviciu.
Precizare: fostul sot si actuala lui sotie sunt ofiteri de politie, ea fiind in concediu de crestere copil.
marinavanessa, utilizator
M-am tot uitat in codul civil si nu stiu unde se incadreaza. Ce actiune trebuie sa fac?
Rîspundere civilă delictuală, art . 1349 Noul cod civil.