Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cheltuieli de judecata

Familia mea s-a confruntat cu urmatoarea situatie: 2 surori s-au constituit parte intr-un proces de partaj succesoral impotriva paratului CM; dupa cativa ani buni de judecata, deoarece au considerat ca decizia instantei nu a fost corecta, acestea au declarat recurs impotriva intimatului CM, recurs care nu a fost admis de instanta.
In urma respingerii recursului, intimatul a apelat la executare silita pt a-si recupera cheltuielile de judecata, de executare si celelalte cheltuieli rezultate in urma deciziei instantei.
In urma procedurii de executare silita, recuperarea cheltuielilor de judecata si a celor de executare au fost impuse doar uneia dintre persoanele care au constituit partea recurenta (doar una dintre cele 2 surori), motivatia fiind ca aceasta a fost dorinta intimatului. Intrebarea mea ar fi: este legal ca aceste sume sa fie impuse doar unei singure persoane dintre cele care au constituit aceeasi parte in proces? Pe ce baza legala poate fi facut asa ceva? In cazul in care nu este legal, care ar fi solutia rezolvarii acestei probleme? Personal, nu mi se pare just ca executarea sa se faca doar asupra veniturilor unei singure persoane.
Discutati cu executorul, vedeti ce a avut in vedere, daca nu are o justificare legala, formulati contestatie la executare (adica, formuleaza contestatie debitoarea executata pt intreaga suma).