Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Utilizarea imagine + nume persoana decedata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Utilizarea imagine + nume persoana decedata

Pot folosi imaginea si numele unui artist decedat in scop comercial (le imprim pe tricouri)? In lege se specifica despre imagine faptul ca drepturile asupra acesteia se sting odata cu decesul.

Ca exceptie: "atunci când atingerile aduse vieţii private a autorului sunt de natură să aducă atingere propriilor sentimente ale moştenitorilor şi să creeze un prejudiciu care le este personal, aceştia vor avea o acţiune în justiţie".

Folosirea numelui este asociat imaginii, si pot sa il utilizez si pe acesta fara nici o grija? Caci despre NUME nu este specificat expres.
Nu puteti cere acordul mostenitorillor? Asa ar fi decent.
Viata privata a mostenitorilor e un termen deosebit de larg...
Ma intereseaza forma legala a utilizarii numelui, in lege nu este specificat efectiv.
V-as scrie un miniroman ca sa va spun eu variante, 3, 2, 45 sau mai multe. E stupid si inutil sa fac un exercitiu de imaginatie atat de amplu care ar putea sau ar putea sa nu cuprinda si situatia concreta a dv.
Daca aveti o situatie de fapt cu date exacte, o descrieti si va dam o parere. Ar fi elegant si sa raspundeti la intrebari, e de ajutor.
Pana acum parerea mea e sa cereti acordul mostenitorilor.