Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CM cod 08 - greseala medic de familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CM cod 08 - greseala medic de familie

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea situatie (am sunat la ITM dar nu imi rasnpunde nimeni)
- am un angajat care a primit CM de la medicul de familie pentru 122 zile lucratoare cod 08 sarcina si lauzie (aug, sept, oct, nov) DAR a mai primit ultimele zile din iulie inca 9 zile de la spital, tot cod 08
- am fost sa depun cererea de restituire a banilor pentru nov si mi s-a spus ca sunt depasite cele 126 de zile si ca trebuie modificat CM de catre medicul de familie, respectiv trebuie facuta si o rectificativa la 112
- medicul de familie a spus ca poate sa modifice data pana la care e ultimul concediu cu -5 zile, DAR mare problema acum vine, eu am inregistrat deja in Revisal suspendarea contractului de munca cu 01.12, ce se poate face in cazul de fata? Daca se modifica CM cu -5 zile, pana in 25.11 si Ctr. e suspendat din 01.12, ce se intampla cu acele 5 zile?!
Va rog frumos sa ma ajutati cu o indrumare cu ce am de facut, nu am mai intalnit niciodata un astfel de caz.
Multumesc anticipat
anomarairam, utilizator
Salariata va face o noua cerere de suspendare a CIM, incepand cu 26.11.:)
Intocmiti alta decizie de suspendare a CIM cu data corecta, apoi in Revisal mergeti la optiunea Contracte.Acolo alegeti "Suspendare" si apoi "Corectie".