avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie anticipata

buna ziua si la multi ani intrebarea mea este daca sotia mea nascuta la 13/01/1956 cu o vechime in munca de 29 ani si 11 luni din care 12 ani de grupa a 2a in rominia si 1 an si 7 luni lucrati in spania se poate pensiona anticipat conteaza perioada lucrata in spania la calcularea stagiului si daca da ce documente ar trebui sa aducem din spania in rominia va multumesc si va doresc un an bun

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:11, 27 Iulie 2014
Cererea se va depune la casa teritoriala de pensii a locului de domiciliu din Romania.
Formularul E207 il cereti de la Casa de Pensii sector 6 si il depuneti tot acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie nearadel nearadel sotia mea este nascuta in 13/01/1956 are lucrati in rominia 29ani si 11 luni din care 12 ani de grupa a 2 a iar in spania 1 an si 7 luni,saptamina viitoare ... (vezi toată discuția)
Pensionarea emil60 emil60 am 54ani am lucrat in tara 29ani dintre care 17ani 7luni in industria chimica fiind atunci considerati grupa intai de munca alti 12ani in strainatate mai ... (vezi toată discuția)
Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta? mariatoda30 mariatoda30 buna ziua!, sotul meu este nascut in 26. 07. 1956, a lucrat din 1973 sept pina in mai 2006, dupa care a intrat in pensie de boala, mentionez ca 29 de ani si ... (vezi toată discuția)