Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transport marfa cu 3,5t+remorca 3,5t
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transport marfa cu 3,5t+remorca 3,5t

Buna ziua
Am o firma de transpot si fac transport internantional cu o autoutiltara de 3,5 t
si as dori sa ii atasez si o remorca de 3,5 t masa maxima autorizata.Mentionez
ca transportul se face contra cost.M-ar interesa ce acte sint necesare pentru a
putea desfasura activitatea legal cu acest ansamblu rutier.
ACTE NECESARE LA BORDUL CAMIONULUI

Pentru transport intern:

Pentru sofer:

-permis de conducere corepunzator tipului de camion
-atestat profesional (daca masina depaseste masa maxima autorizata de 3,5 tone)
-act de identitate
-legitimatia soferului sau copie de pe contract de munca

Pentru masina:
-licenta pentru transport rutier public de marfuri in trafic international (copie)
-copia conforma (in original)
-contract de leasing (dupa caz)

-contract de inchiriere (dupa caz)
-carte de identitate al autovehicolului
-talon (certificat de inmatriculare)
-inspectia tehnica periodica
-asigurare obligatorie
-rovineta (taxa de drum)
-diagrama tahograf si foaia de parcurs pentru vehiculele avand masa maxima autorizata mai mare de 3.5 tone
-dovada de verificare tahograf

-autorizatie speciala emisa de Regia Autonoma Administratia Nationala a Drumurilor in cazul transportului rutier de marfuri cu greutati si / sau gabarite depasite.

Pentru marfa:
-scrisoare de transport
-aviz

Pentru transport international in plus fata de cel intern:

- pentru sofer pasaport

Pentru marfa:
-carnet TIR (dupa caz) - pentru mai multe informatii despre carnetul TIR faceti click aici.
-scrisoare de transport CMR - pentru informatii despre scrisoarea de transport CMR faceti click aici.
-carte verde (dupa caz)
-autorizatie CEMT (pentru derularea transporturilor dintre Romania si statele CEMT non-U.E. precum si a transporturilor "terta tara" dintre statele U.E. si statele CEMT non-U.E.) - pentru mai multe informatii despre autorizatia CEMT faceti click aici.
-autorizatii emise de Ministerul Transporturilor din tarile de tranzit sau de destinatie (daca este cazul)
- certificat de noxe
-I.T.P.I. (Certificat Internationalde Inspectie Tehnica)
- certificat de agreere a unui vehicul rutier pentru transportul marfurilor sub sigiliu vamal (daca este cazul)

Sursa:
[ link extern ]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca masina tractoare are masa maxima autorizata de 3,5t iar remorca 3,5t masa maxima autorizata este nevoie de atestat profesinal, tahograf, carnet tir.
Sau toate acestea sint necesare deoarece ansamblul (auto+remorca) depasesc 3,5t