Forum Discuţii juridice Executare silită Termen introducere CE impotriva Incheierii de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Termen introducere CE impotriva Incheierii de incuviintare a executarii silite

In ce termen se poate cere, pe calea unei contestatii la executare, anularea Incheierii de incuviintare a executarii silite?
Considerati ca sunt aplicabile prev.art.714 (1) pct. 3, cpc, sau anularea acestei incheieri poate fi ceruta oricand (pana la incetarea/inchiderea dos. de executare siluita) ?
Multumesc.
Si cu toate astea, atunci cand legiutorul a vrut sa prevada ca se poate face oricand contestatie in termenul de prescriptie sau in tot cursul executarii silite, a facut-o!

Stim ca termenul general de introducere a contestatiei este de 15 zile de la:

Mai stim ca nulitatile (relative) pot fi acoperite daca nu au invocate cand trebuia.

Revenind la intrebarea initiala, 711 al. 3 spune ca poate fi ceruta anularea incheierii daca a fost data fara indeplinirea conditiilor legale. Daca se contesta executarea propriu zisa (somatia, instiintarea popririi sau un act de executare ulterior, daca primele nu i-au fost aduse la cunostina) termenul de contestatie in care se poate cere si anularea incheierii de incuviintare este de 15 zile.
Daca primele acte de executare (pe care debitorul le-a luat la cunostina si i-au fost comunicate) nu au fost atacate, ci se contesta de exemplu un raport de evaluare sau o publicatie de vanzare, consider ca nu poti cere si anularea incheierii de incuviintare ci doar actul atacat intocmit nelegal.