Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului de munca in cazul pensionarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului de munca in cazul pensionarii

Pentru pensie limita de varsta ,contractul de munca inceteaza de drept ca si la pensie anticipata si pensie de boala?
Se face decizie de propunere la pensie ,sau decizie de incetare conf .art .56 (1) lit.c)?
Multumesc!
In acest caz:
- persoana pensionata la limita de varsta poate incheia c.i.m. pe durata determinata sau nedeterminata

- in revisal , se pot opera ambele situatii in aceeasi zi - incheierea si incetarea sa se transmita cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza si transmise sau separat, respectiv termenele de transmitere a acestuia.
multumesc

=D>