Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare usoara, folosire RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare usoara, folosire RCA

am facut din vina mea, o tamponare usoara.( neacordare de prioritate)intrebari:1 detinatorul auto ( eu sofer doar) mi-a interzis sa folosesc RCA. pagubitul a cerut piese noi, desi cred ca se puteau repara. am cedat, ce puteam face? 2. daca politia rutiera suspenda permisul pentru neacordare de prioritate in acest caz..( trebe dovada de reparatie)
i-am propus, nu a fost de acord, ieseam mai ieftin...
In primul rand trebuie clarificat un aspect. Sunteti angajat pe functia de conducator auto sau proprietarul este vreun prieten?
In ambele situatii proprietarul v-a dat masina sa o utilizati ceea ce presupune si ca si-a asumat si posibilitatea producerii unui accident acordandu-va astfel si dreptul de a "beneficia" de asigurarea RCA.
Ati semnat vreun document cu proprietarul ca in cazul producerii unui accident de care sa va faceti vinovat veti plati daunele?
Daca raspunsul este negativ atunci este problema proprietarului daca nu vrea sa puna la dispozitie asigurarea RCA.
Daca veti fi chemat in judecata de pagubit chemati in garantie societatea de asigurari care a emis polita de asigurare. In calitate de utlizator al masinii sunt acoperit prin polita de asigura respectiva. Daca ati fi luat masina fara acordul proprietarului atunci asigurarea nu acopera daunele. Simplu. :)