Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit control fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

control fiscal

Buna seara ! am si eu anumite nelamuriri ,1. am un PFA deschis din 2007 si nu am facut nici un control la acte la ANF , ce pot sa fac ? 2. in anul 2008 am ramas in urma cu plata impozitului , il pot achita dupa controlul actelor fiscale ? va multumesc !
nu stiu ce sa zic , ma scuzati daca am inteles eu gresit , dar mi-a zis cineva care se crede mai " competent " in ale fiscalitatilor ca trebuia sa duc la administratia finaciara toate actele ( balantele , bilantul ...etc ) iar eu nu le-am dus pt ca , contabilul meu mi-a zis ca am sa primesc acasa o notificare pt cand voi fi programata la astfel de control .......si am intrat pe acest forum ca am ce sa-nvat singura de pe aici , pt ca la noi in oras , mai ales la aceasta administratie nu prea te lamureste nimeni :">.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
contabilul are dreptate, inspectia fiscala va va fi notificata
livia77 a scris:

nu stiu ce sa zic , ma scuzati daca am inteles eu gresit , dar mi-a zis cineva care se crede mai " competent " in ale fiscalitatilor ca trebuia sa duc la administratia finaciara toate actele ( balantele , bilantul ...etc ) iar eu nu le-am dus pt ca , contabilul meu mi-a zis ca am sa primesc acasa o notificare pt cand voi fi programata la astfel de control .......si am intrat pe acest forum ca am ce sa-nvat singura de pe aici , pt ca la noi in oras , mai ales la aceasta administratie nu prea te lamureste nimeni :">.

Contabilul are dreptate. Sau dv vreti sa verificati contabilul? Daca nu ati fost instiintat de nimeni ce cautati cu actele la control, oricum nu va primesc daca nu sunteti in programul lor de verificari? Datoriile nu le va plati nimeni decat dv, cu cat mai tarziu cu atat mai costisitoare vor fi pt.dv.
Feni, utilizator
livia77 a scris:

nu stiu ce sa zic , ma scuzati daca am inteles eu gresit , dar mi-a zis cineva care se crede mai " competent " in ale fiscalitatilor ca trebuia sa duc la administratia finaciara toate actele ( balantele , bilantul ...etc ) iar eu nu le-am dus pt ca , contabilul meu mi-a zis ca am sa primesc acasa o notificare pt cand voi fi programata la astfel de control .......si am intrat pe acest forum ca am ce sa-nvat singura de pe aici , pt ca la noi in oras , mai ales la aceasta administratie nu prea te lamureste nimeni :">.

Balante, bilant? La PFA?
davideg a scris:

Balante, bilant? La PFA?

Oricum nu se pune problema de balante, bilant la PFA ci de alte evidente .
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil