Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca, sanctiune
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca, sanctiune

Am suferit un acident de munca,alunecand pe podetul de acces al utilajului, acidentul sa produs la 4.50 dimineata .dupa ce am fost dus la spital am primit un telefon de la un domn din cadrul biroului de protectia munci in care eram calomniat si amenitat si mi se sugera ca nu aveam cum sa ma acidetez la serviciu.iar dupa cercetari sa hotarat sanctionarea mea pentru neglijenta . Toate acestea doar pentru ca a fost accident de munca
Fara viza ITM, angajatorul nu putea finaliza dosarul de cercetare, nu putea incheia PV de cercetare si sa va dea dvs. un exemplar.
Puteti merge in audienta la inspectorul sef al ITM si sa ii prezentati punctul dvs. de vedere.
Contestarea PV de cercetare AM trebuie sa o faceti la Inspectia muncii Bucuresti nu la ITM si cercetarea se va intoarce la ITM trimis de IM.
In contestatie scrieti datele dvs. personale, pentru identificare. Va referiti la PV de cercetarea a evenimentului produs in data de ... la firma .... cu sediul in ....avand ca domeniu de activitate ......
Mentionati de ce nu sunteti de acord cu concluziile din PV de cercetare si cu sanctiunea aplicata dvs.