Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitarea avantajelor asimilate veniturilor de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitarea avantajelor asimilate veniturilor de natura salariala

In situatia in care, ca urmare a contractului individual de muncă/statutului special pe care un membru al familiei il are sunt generate avantaje asimilate veniturilor de natura salariala de care poate beneficia si un alt membru al familie cui i se calculeaza si retine impozitul pe avantajul acordat?
(ex.: in baza contractului/statutului special sunt acordate facilitati -reducerea tarifului de cazare cu 70% - atit persoanei ce are incheiat cantractul de munca cit si membrilor de familie ai acestuia beneficiaza de reducere – cine plateste impozitul pentu membrii familiei care au beneficiat de avantajul respectiv?)
Mulțumesc pentru răspunsuri.