Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducerea personala de baza
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducerea personala de baza

Care este deducerea personala de baza in cazul in care am in intretinere un copil minor?Presupunind ca salarul brut este de 1200 ron,ce valoare are deducerea?
Va multumesc pentru raspunsul promt.
IN ce situatie nu se acorda deducerea de baza,pentru un salariu de 1400 ron?
La 1400 lei deducerea personala de baza este de 200 lei.
Nu se acorda deducere personala de baza in cazul in care la respectivul loc de minca nu avet functia de baza.
In cazul in care un angajat care obtine venituri din salarii la functia de baza se muta in cursul unei luni la un alt angajator, calculul impozitului se face pentru fiecare sursa de venit (loc de realizare a venitului).
Deducerea personala se acorda numai de primul angajator, in limita veniturilor realizate in luna respectiva, pana la data lichidarii.
Daca reangajarea are loc in aceeasi luna cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate in aceasta luna de la angajatorul urmator nu se va lua in calcul deducerea personala."
Va multumesc pentru raspuns.Persoana este angajata de la 1.04.,deci nu se pune problema mutarii in cursul lunii.Are vreo importanta ca este agajata la pct. de lucru,in oras diferit de sediul societatii?Nu pot sa-mi dau seama de ce nu i s-a acordat deducerea de baza!
Nu are importanta orasul in care este punctul de lucru la stabilirea deducerii. doar la plata impozitului daca sunt mai mult de 5 angajati la acel punct de lucru.