Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducerea personala de baza
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducerea personala de baza

Care este deducerea personala de baza in cazul in care am in intretinere un copil minor?Presupunind ca salarul brut este de 1200 ron,ce valoare are deducerea?
Adica cum se plateste impozitul in cazul acesta?
Imi puteti spune actul care reglementeaza acest lucru,privind neacordarea deducerii in cazul angajarii in aceeasi luna?
Cod fiscal Art.56
1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
Norme metodologice
88. Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază, în limita venitului realizat.
Deducerea personală este stabilită în funcţie de venitul brut lunar din salarii realizat la funcţia de bază de către contribuabil şi numărul de persoane aflate în întreţinerea acestuia

Daca la primul loc de munca salariatul a beneficiat de deducerea personala lunara la care avea dreptul in luna respectiva, angajandu-se in aceasi luna la al doilea loc de munca nu mai poate beneficia si a doua oara de deducere.
rusalim a scris:

Adica cum se plateste impozitul in cazul acesta?

A fost discutat la topicul

www.avocatnet.ro/content/for...
Am citit topicul pe care mi l-ati recomandat.M-am lamurit si cu deducerea.Persoanele respective,2,au fost angajate cu data de 10.04.,deci din aceasta cauza nu apare pe stat nici o deducere.Va multumesc pentru informatii.