Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... leul greu in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

leul greu in carnetul de munca

Aveti idee cum se va scrie salariul in carnetele de munca de la 01 iulie ?? Se scrie "modificat salariul" sau se trece noul salariu odata cu prima modificare in raportul de munca. Cate zecimale se scriu, daca se scriu, pentru ca salariul de baza il rotunjesc eu, dar daca ii mai aplic si sporuri imi da cu zecimale... Eu zic ca e o problema delicata, si sunt sigur ca ne va zapaci.
Poate mai identificati si alte probleme. Astept pareri.
OUG 47 publicata in M.Of.492 din 10 iunie.
***La mutatia intervenita se scrie: "Schimbat salariul cf OUG nr 47/2005"
***La data: "01.07.2005"
***Salariul se scrie fara zecimale si se rotunjeste in favoarea salariatului. Daca are un salariu vechi de 10.340.900 se trece "1035"
***La act se trece nr deciziei comune
--------Pana la 31.08.2005 se inainteaza la ITM , decizia comuna si un tabel care cuprinde:
-numele si prenumele salariatului
-CNP
-salariu vechi
-salariu nou
STEFI,
la mutatia intervenita nu ai cum sa scrii ... schimbat cuantumul drepturilor salariale... pentru ca in carnet se trece salariul tarifar brut de incadrare, drepturi salariale inseamna salariu, sporuri, adaosuri, prime, etc