avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu credit ipotecar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu credit ipotecar

Buna ziua,

Va scriu astazi din cauza tensiunilor familiale cu care ma confrunt, sora mea are o problema foarte mare si m-am hotarat sa ma informez aici. Probabil ati mai intampinat genul acesta de problema si imi puteti oferi ghidajul necesar in aplanarea si rezolvarea situatiei. Lucrurile stau in felul urmator:

In 2007 sora mea s-a casatorit cu un tip. Toate bune si frumoase pana aici. Parintii mei au vandut un apartament in Bucuresti si le-au dat lor banii de avans pentru a-si cumpara o casa pe credit ipotecar. 50.000EUR pentru avans dati cu buna credinta cuplului, fara vreun act. Creditul ipotecar este in CHF, rata actuala este de vreo 1200CHF/luna.
Imi amintesc si de o refinantare, din care si-a luat el o masina si o motocicleta, ambele in valoare de aproximativ 20.000EUR si sora mea o masina de 3500EUR.
In 2010 lucrurile incep sa se strice intre ei, sora mea, in urma tensiunilor si a unor stari violente ale sotului de atunci isi face bagajul si se muta cu chirie, in 2011 divorteaza de comun acord, fostul sot isi ia angajamentul verbal de a tine creditul si casa, el fiind titularul creditului si chiar spune ca va restitui avansul parintilor mei.
Anul acesta, in calitate de codebitor la credit, sora mea se trezeste cu contul de salariu blocat deoarece fostul nu si-a mai achitat ratele, nu il mai intereseaza casa, daramite sa mai restituie avansul dat de parintii mei.
De la momentul blocarii contului de salariu au inceput problemele in familie, mama este si diabetica si cardiaca, a facut deja de doua ori infarct, cu spitalizare, cu tot tacamul. ''Casa mea, munca mea de-o viata'' tipa mama si-si smulge parul din cap. Tata este si el destul de in varsta si nu mai are forta sa mai lupte.
Sora mea isi doreste sa preia ea creditul si casa, dar are un salariu net de 2500RON. Intre timp el a vandut masina si motocicleta, sora mea inca o mai are. Stiu ca dupa divort a schimbat actele pe numele de domnisoara.

In concluzie avem asa:
-avans oferit de ai mei=50.000EUR;
-valoare credit= 200000CHF;
-fostul cumnat=titular credit ipotecar pe 30-35 de ani(+masina+motocicleta= vandute), nu stiu cate rate a cate 1200CHF a platit;
-sora mea=codebitor la creditul ipotecar.
Ambii detin proprietatea ipotecata in cote egale, respectiv 50-50.

Daca am omis ceva, pot raspunde intrebarilor Dvs.
Toata aceasta situatie se rasfrange asupra mea si doresc sa ma informez aici pentru a analiza cu atentie optiunile. Apreciez orice idee, cea mai viabila poate fi aleasa ca mod de lucru, iar initiatorul care ofera cea mai buna cale poate fi ales sa reprezinte interesele familiei in rezolvarea situatiei.

Ce se poate face in aceste conditii?
Care este calea spre rezolvarea acestei stari de fapt din familie? Care sunt costurile?








Up-date: aseara am avut o discutie cu sora mea pentru a afla mai multe, astfel ca datoria a fost deja cesionata unei firme de recuperari creante. Fostul ei sot este de acord cu preluarea creditului de catre sora mea si este dispus si in a ceda partea lui de proprietate asupra imobilului printr-un partaj voluntar al imobilului. In consecinta, sora mea se obliga sa preia datoria si casa. Incercam sa rezolvam amiabil, fara judecata, fostul ei sot nu are nici bani nici bunuri in proprietate. In cazul in care se va ajunge la un acord de mediere prin care el este de acord cu cedarea dreptului de proprietate, sora mea va deveni titular al creditului si unic proprietar. Ulterior mai poate face ceva cu diferenta rezultata din creditul total minus valoarea casei?
Ulterior mai poate face ceva cu diferenta rezultata din creditul total minus valoarea casei?

Scuze, nu inteleg intrebarea, cine sa mai faca si in ce sens ?
Se mai poate face ulterior un partaj al bunurilor achizitionate din credit? Din credit s-au cumparat si alte bunuri in afara de imobil. Din punctul meu de vedere, normal si firesc ar fi ca sora mea sa preia din valoarea totala a creditului doar contravaloarea imobilului+bunurile care raman in casa/ curte. Din calculele mele orientative mai ramane o diferenta de aproximativ 40000 de euro, bani din care fostul sot si-a achizitionat masina, motor si alte bunuri.





Partaj se poate face pe tot si bunuri si datorii.. se poate imparti imobilul, creditul si celelalte bunuri.
Ar fi corect ce ziceti, se poate stabili in urma partajului ca imobilul si creditul sa ii revina surorii si eventual cumnatul sa plateasca sulta surorii dvs.. de unde sa ii platesca ? Iar prin executare silita ce sa-i iei ?
AddiM a scris:

Ulterior mai poate face ceva cu diferenta rezultata din creditul total minus valoarea casei?


Da, poate ramane datoare la banca. Sora dv are un venit net de 2500 lei, rata la banca e de 1200 chf, un chf e 3.7 lei = o rata de 4400 lei.
Banca va vinde casa la licitatie, preturile imobilelor au scazut mult fata de evaluarile avute in vedere la acordarea creditului, dupa vanzare tot mai ramane un rest datorie la banca pentru care va continua poprirea.

Alte discuții în legătură

Partaj nicolae_valentin nicolae_valentin eu si cu sotia mea am facut un imprumut cu ipoteca si cate un inprumut de nevoi personale ca sa construim o casa . in prezent eu platesc ratele de imprumut la ... (vezi toată discuția)
Divorț. poate prelua unul dintre soți ratele la creditul imobiliar făcut în timpul căsătoriei? mariaevelina mariaevelina Buna ziua, Eu si sotul suntem in proces de divort, la ultima infatisare am convenit ca divortul sa fie prin acord. Avem un copil minor de trei ani si un ... (vezi toată discuția)
Partaj prin mediere manuelle manuelle Buna ziua. In timpul casatoriei sotii au cumparat o casa prin credit ipotecar. Ulterior acestia au decis sa divorteze. Sotul nu doreste sa ramana cu ... (vezi toată discuția)