avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Bună ziua,

Aş dori să ştiu dacă aţi putea să-mi spuneţi când îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legislaţiei în vigoare, pentru a obţine:
- Pensie pentru limită de vârstă;
- Pensie anticipată;
- Pensie parţial anticipată.

Sunt născut în 03.11.1964 şi am acumulat până în prezent, vechime în muncă, după cum urmează:
14 ani, 5 luni şi 5 zile, ( 1988- 2004) - Ofiţer de Poliţie.
1 an, 7 luni şi 12 zile ca angajat sezonier înainte de efectuarea stagiului militar şi admiterea la ªcoala de Ofiţeri Bucureşti.
3 ani (1 mai 2011 - şi în prezent) angajat al unei Societăţi Comerciale.
La momentul actual am o vechime efectivă în muncă de 19 ani şi 17 zile.

14 ani, 5 luni şi 5 zile, ca ofiţer de poliţie, am fost încadrat în condiţii speciale de muncă (grupa I).

1 an, 4 luni şi 4 zile (1983-1985) – Stagiul Militar;
2 ani, 11 luni şi 10 zile (1985-1988) – ªcoala de Ofiţeri Bucureşti;

Conform datei de naştere şi a stagiului de cotizare realizat, vă rog să-mi spuneţi când sunt îndreptăţit să-mi depun actele pentru pensionare conform legislaţiei actuale, dacă am dreptul la pensie de serviciu şi care ar fi recomandările d-voastră, în funcţie de situaţia prezentată.
Mulţumesc.
Cel mai recent răspuns: adibura , utilizator 11:56, 1 Aprilie 2014
Nu ati mai raspuns solicitarii mele si de aceea revin intrebandu-va daca, in cazul meu, respectiv, ofiter de politie in rezerva din 2004, cu stagiu minim de specialitate prevazut (cerut) de lege indeplinit (respectiv 18 ani 9 luni si 19 zile) am dreptul la pensie prin Casa Sectoriala de Pensii a M.A.I. sau de la Casa Nationala de Pensii ca si civil? Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata - mai steriade steriade am 46 de ani, 17 ani vechime in M.A.I., ofiter, am lucrat 8 ani in \"civilie\",deci in total in jur de 25 de ani in total ( cu stagiu militar termen redus 9 ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata partiala? tif tif Buna ziua, Am lucrat in armata 15 ani, pana in 1998, cand am fost restructurat, dupa care am beneficiat de \"un asa zis somaj\", luat tot de la unitatea in ... (vezi toată discuția)
Militar in rezerva - pensionare alextomescu alextomescu Sunt ofiter ing. in rezerva din anul 1998. Sunt nascut in 12 august 1963 si am 48 de ani. Am lucrat numai in M.Ap.N. astfel: 1983-1984 ( 1 an si 5 luni militar ... (vezi toată discuția)