Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Bună ziua,

Aş dori să ştiu dacă aţi putea să-mi spuneţi când îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legislaţiei în vigoare, pentru a obţine:
- Pensie pentru limită de vârstă;
- Pensie anticipată;
- Pensie parţial anticipată.

Sunt născut în 03.11.1964 şi am acumulat până în prezent, vechime în muncă, după cum urmează:
14 ani, 5 luni şi 5 zile, ( 1988- 2004) - Ofiţer de Poliţie.
1 an, 7 luni şi 12 zile ca angajat sezonier înainte de efectuarea stagiului militar şi admiterea la ªcoala de Ofiţeri Bucureşti.
3 ani (1 mai 2011 - şi în prezent) angajat al unei Societăţi Comerciale.
La momentul actual am o vechime efectivă în muncă de 19 ani şi 17 zile.

14 ani, 5 luni şi 5 zile, ca ofiţer de poliţie, am fost încadrat în condiţii speciale de muncă (grupa I).

1 an, 4 luni şi 4 zile (1983-1985) – Stagiul Militar;
2 ani, 11 luni şi 10 zile (1985-1988) – ªcoala de Ofiţeri Bucureşti;

Conform datei de naştere şi a stagiului de cotizare realizat, vă rog să-mi spuneţi când sunt îndreptăţit să-mi depun actele pentru pensionare conform legislaţiei actuale, dacă am dreptul la pensie de serviciu şi care ar fi recomandările d-voastră, în funcţie de situaţia prezentată.
Mulţumesc.
Nu ati mai raspuns solicitarii mele si de aceea revin intrebandu-va daca, in cazul meu, respectiv, ofiter de politie in rezerva din 2004, cu stagiu minim de specialitate prevazut (cerut) de lege indeplinit (respectiv 18 ani 9 luni si 19 zile) am dreptul la pensie prin Casa Sectoriala de Pensii a M.A.I. sau de la Casa Nationala de Pensii ca si civil? Multumesc anticipat.