Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare de la centrala termica de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare de la centrala termica de bloc

Buna seara,
Am urmatoarea situatie:
un bloc cu 36 apartamente cu centrala de bloc a primit solicitarea de la trei proprietari de a se debransa si de a-si monta centrale individuale, de apartament.
Cererile au fost refuzate intr-o prima faza de presedinte.
Intrebarile:
1.Care sunt conditiile tehnice si legale de a se debransa pentru respectivii?
2.Ce temei legal are presedintele sa refuze cele trei solicitari?
Va multumesc !
Atata timp cat cei ce doresc debransarea isi asuma responsabilitatea echilibrarii hidraulice si au un proiect pentru instalarea unui sistem alternativ de caldura realizat de catre o firma autorizata va fi greu sa gasiti o motivatie pentru a refuza debransarea . Pe de alta parte ,ei ar trebui sa contribuie in continuare material la costurile de functionare-intretinere ale centralei aceasta fiind parte comuna. Vor accepta oare?
Eu va sugerez sa intocmiti un proiect de decizie a comitetului executiv intitulat "Conditii de debransare". O sa discutati acest proiect cu membrii comitetului, aduceti imbunatatiri si apoi adopatati-l ca decizie a comitetului.
Cand apare cererea de debransare impuneti proprietarului as se conformeze acestui regulament.
Acesta poayte cuprinde, de exemplu, cateva conditii:
- debransarile se pot face numai in sezonul cald (mai-septembrie)
- soliociatantul debransarii va achita catre asociatie toate debitele restante si cele curente pentru a primi acordul de debransare
- soliciatntul va achita suma de 1000 lei catre asociatie ca taxa de debransare; din sumele incasate in acest fel se va realiza echilibrarea hidraulica...
- solicitantu se obliga sa asigure o temperatura de minim 18 grade in apartament si sa faca dovada instalarii unui alt sistem de incalzire.
- debransatul va contribui la plata lunara a cotei repartizate tuturor apartamentelor pentru incalzirea spatiilor comune
- si asa mai departe...

Intocmiti un formular pe care solicitantii sa-l completeze cu date, angajamente, cifre, semnaturi...
Multumesc pentru tot ajutorul!
Multumesc, Adrian Tot =D>:coffee: