Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reductiunea liberalitatilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reductiunea liberalitatilor

Tatal a decedat .Cu ultima sotie au cumparat o casa.In contractul de vinzare cumparare(in care sant amandoi titulari) au specificat ca provenienta banilor pentru aceasta casa ,erau din vanzarea unei case care a fost proprietate a sotiei.Eu si cu fratele meu,noi fiind singurii copii al decedatului.Continutul acestui contract consideram ca este o donatie deghizata cu scopul sa ne dezmosteneasca.Putem cere reductunea liberalitatilor?Reductiunea va fi valabila si pentru alte bunuri mobile si imobile donate inaintea decesului(perioda in care defunctul cu varsta de70 ani a fost si handicapat gradul1 deci usor de influentat)?
o actiune in simulatie e mai corecta intemeiata si pe imprejurarea preconstituirii inscrisului privat ( secret)...
asta daca aveti dovezi