Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Otrava sub forma de tablete de ciocolata
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Otrava sub forma de tablete de ciocolata

Este interzis sa scriu producatorul/distribuitorul acestor otravuri aici pe forum?
Ce e amar pentru dumneavoastra poate fi perfect ca gust pentru altii, poate nu tolerati un anumit ingredient din reteta... imi pare rau ca nu va pot da un sfat care sa va fie de folos.

Nu postati detalii, va rog. Multumesc :)
gi-jane2 a scris:

O fi fost ciocolata amaruie sau era amara pentru gustul dvs, asta nu inseamna ca a vrut careva sa va otraveasca.
Antidoul era usor de procurat, trebuia sa fi mancat ceva dulce- o lingurita de zahar, ce vroiati sa va zica prin tel ?
Ciocolata trebuie sa contina ce scrie pe ambalaj.

Nu, daca era amaruie imi asumam greseala, asa cum fac de fiecare data cand merg bezmetic la cumparaturi.
Scrie printre altele: poliglicerol poliricinoleat
si cred cu tarie ca il contine.
...dar sunteti cam bun cu ei. Stiind ce substante s'au calicit sa puna pai sa stie si ce rau fac ele si sa'mi fi spus.
Am cerut numele firmei sau un telefon al producatorului sa le multumesc si eu direct dar nici macar atat, nu am mai fost sunat nici pana in zilele noastre.
Nu era o amareala comestibila.
gi-jane2, moderator

E476 sau poliricinoleat de poliglicerol sunt emulgatori si stabilizatori artificiali.

Se obtin prin esterificarea cu acizi grasi condensati din uleiul de ricin.

Se foloseste doar in alimentele sarace in grasimi sau in dulciuri pe baza de cacao (ciocolata).

La animalele de laborator produce efecte hepato si nefrotoxice.

E476, Poliricinoleat de poliglicerol este folosit ca Emulgator, stabilizator, aditiv
Origine E476

Combinaţia dintre poliglicerol şi uleiul de ricin (ulei din planta Ricinus sp. ).

Grăsimile normale sunt alcătuite din glicerol şi acizi graşi iar la aceste produse, la glicerolul deja prezent, mai sunt cuplate şi alte molecule de glicerol.

Produsul, în general, este un amestec de alte componente.
Doza maximă zilnică...

Doza maximă zilnică pentru E476 (Poliricinoleat de poliglicerol) este nelimitată.
Efecte secundare

Efectele adverse ale aditivilor alimentari sunt potentate de cantitatea si regularitatea cu care obisnuim sa consumam produsele alimentare in care sunt introdusi.

Printre pericolele care pandesc organismul in urma consumarii e-urilor "suspecte" se numara: alergiile, dereglarile hormonale, tulburarile hepatice, bolile intestinale si ale ficatului, tulburarile hepato-biliare, tulburari ale tubului digestiv, tulburarile nervoase si cresterea nivelului de colesterol.

Nu se recomanda consumul frecvent.
sursa : slabute.ro

Scrie printre altele: poliglicerol poliricinoleat
si cred cu tarie ca il contine.

Da, il contine de aia e scrie pe eticheta, daca ati vazut
ce substante s'au calicit sa puna
, nu trebuia sa fi luat.
Cred ca ciocolata in combinatie cu romul da oricum un gust amarui. In fine, puteti sa supuneti ciocolata unor teste de laborator si daca aveti dreptate, veti obtine si costurile inapoi.
De scrie , puteti sa scrieti si producatorului, sa sesizati problema direct la ei.

Cred ca sunteti urmarit de ghinon de intalniti tot felul de produse suspecte..
mi'au spus mai demult dupa ce m'au chemat cu un alt produs, ca ei nu fac analize ca acestea costa enorm si m'au sfatuit sa nu mai consum din el si sa nu mai vin cu asemenea nimicuri (am avut si probleme cu un aspirator din cel mai scump si vai de mine ce am patit cu ei)
gi-jane2, moderator
Interesanta afirmatia:
"La animalele de laborator produce efecte hepato si nefrotoxice"
pentru ca ceea ce "m'a speriat" mai tare afara de gust a fost o durere acuta la rinichi si nu luasem decat 3 bucati din tableta mortii.
Eu m'as gandi daca are efecte la animale posibil sa aiba si la om, atata minte am eu.

Romul in ciocolata da un gust foarte bun.
Am mai gasit ceva:
"Acest produs contine E476 sau poliricinoleat de poliglicerol, care este un emulgator si stabilizator artificial. Face parte din categoria E-urilor suspecte. Doza maxima zilnica pentru E476 este de 7,5 mg/kg corp."
[ link extern ]

Deci cum e bun sau rau acum...
Citatul descrie o ciocolata cu praline care contine aceiasi substanta artificiala ca si ciocolata cu rom. Gustul e asemenator al celor doua, acum inteleg de ce se baga E476, inlocuieste foarte bine miezul de sambure de migdala sau romul iar unii vor sa profite de treaba asta si le inlocuiesc in totalitate.

Problema mea ghinionul meu si cumpar ce doresc si ceea ce doresc trebuie sa cumpar fara grija ca ar contine nu stiu ce.

[Editat: Nu puteti selecta participantii la discutie. Platiti o consultatie privata daca doriti sa fiti consiliat exclusiv de un avocat]
Ares-3, moderator