Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... placuța \\"parcarea interzisa\\" este obligatorie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

placuța "parcarea interzisa" este obligatorie?

In cazul in care cineva parcheaza pe carosabil in dreptul unui gard iar dupa doua ore constata ca i-a fost ridicata masina pentru ca gardul respectiv era de fapt o cale de acces pe care nu se afla nici o placuta care sa atentioneze acest lucru, este legal sa i se ridice masina? Exista vreo lege care sa oblige proprietarii garajelor sa atentioneze existenta cailor de acces spre garaje? nu mi se pare normal sa nu atentionezi existenta unei cai de acces si sa ai pretentia sa nu parcheze nimeni in dreptul ei mai ales in conditiile in care acea cale de acces poate fi luata drept gard.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Multumesc!
@iuly
[...]in vorbirea curenta aproape toata lumea foloseste "am parcat" in loc de "am stationat".

Foarte adevarat ce ati spus, dar sa nu facem confuzie intre vorbirea colocviala si exprimarea in scris !

DlGoe, utilizator