avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma noua infiintata
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma noua infiintata

o firma noua infiintata cu capital social mai mic de 25 000 euro , cu domeniul de activitate comert este obligata sa fie platitor de impozit pe v. microintr. chiar daca in anul infiintarii depaseste 65000 euro cifra de afacere ???

La infiintare poate sa opteze sa fie platitor de tva , sau trebuie parcurs anumite proceduri la administratia fin .Care sunt pasi de urmat ??
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:05, 24 Aprilie 2014
a spus ca depaseste cifra de afaceri in trim II 2014 , motiv pentru care trim I 2014 este platitor de impozit micro ,face 010 cand depaseste cifra de afaceri si trece la impozit pe profit ,iar la 30.06.2014 depune declaratia cu impozit pe profit calculat de la infiintare si pana la 30.06.2014.
ocristina a scris:

a spus ca depaseste cifra de afaceri in trim II 2014 , motiv pentru care trim I 2014 este platitor de impozit micro ,face 010 cand depaseste cifra de afaceri si trece la impozit pe profit ,iar la 30.06.2014 depune declaratia cu impozit pe profit calculat de la infiintare si pana la 30.06.2014.


Si eu ce am spus? Cititi ce s-a intrebat si ce am raspuns eu.

fifi58 a intrebat


Puteti sa mi dati un raspuns fara sa copiati legea ??
Deci microintreprindere infiintatea in 2014 martie ,domeniul de activitate comert 100% capital social mai mic de 25000 euro , cifra de afacere in trim2 mai mare de 65000 ero , ce plateste in anul 2014 impozit pe micro sau impozit pe profit ? Concret




A intrebat ce plateste in 2014, nu in trim I 2014! Deci in 2014 per ansamblu va plati impozit profit. Cred ca vroia sa stie pana la urma ce va plati, pe anul 2014. Eu asa inteleg din intrebare. Oricum probabil ca in trim I 2014 va avea impozit micro 0.
Ultima modificare: Joi, 24 Aprilie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curs valutar de calcul pentru pragul de 65000 euro Costas06 Costas06 Buna ziua, Pentru o societate infiintata in aprilie 2013 platitoare de impozit pe venit imi puteti spune care este echivalentul in RON al pragului de 65000 ... (vezi toată discuția)
Depasire prag 220000 lei ca gps gps buna ziua! daca in luna septembrie avem CA peste 220000 lei, ce declaratie se depune si cand? momentan depunem declaratiile 100 si 300 trimestrial, si suntem ... (vezi toată discuția)
Schimbare forma de impozitare comangheorghe comangheorghe care este cifra de afaceri in lei...pe care trebuie sa o ating pentru a trece de la imp. pe venit. micro....la impozitul pe profit, multumesc.. ps. cifra de ... (vezi toată discuția)