Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare decizie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare decizie

La contestarea deciziei unilaterale a angajatorului de modificxare a contractului individual de munca se pot cere si daune morale? Mentionez ca angajatorul a motivat decizia pin prisma modificarilor in structura de personal, insa nu a avut loc nicio modificqare de personal ci doar inlocuirea mea cu o alta persoana, nu s-a modificat organigrama unitatii.
Cu multumiri!
1. Angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

2. Daca prin acea decizie unilaterala angajatorul v-a cauzat si un prejudiciu material sau moral, atunci sunteti indreptatit sa-i solicitati sa va plateasca despagubiri.
Sunt un mare sustinator al angajatului roman, care din cauza unor omisiuni ale legii sufera din cauza angajatorului. Asa cum a subliniat si dl.Freeelis legea va permite sa cereti daune daca ati suferit un prejudiciu!