Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Reporterii la moda= graseierii!!
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Reporterii la moda= graseierii!!

Nu stiu daca sunt eu prea "carcotas" sau chiar este o adevarata moda(?) Observ ca mai toate televiziunile par sa se intreaca a promova reporterii care au acest defect de vorbire - (necorectat la timp de catre parinti).
La fel cu alte tipuri de defecte in comunicare si dictie, graseierea imi provoaca o stare de disconfort, care are drept rezultat final - chiar lipsa de retinere a continutului din cauza bruiajului sonor.X-(
Gresesc cumva? :( Mai exista si alte "ticuri" de dictie/constructie verbala/accentuare aiurea/logoree fada, - care va fac sa schimbati canalul sau sa inchideti sonorul pana tace reporterul "preferat"? #-o
ethel a scris:

Ascultând un post de radio, la un moment dat aud crainicul spunând: "refrenuri", referându-se la o melodie. ªtiam că pluralul substantivului "refren" este "refrene", dar pentru a mă convinge că am dreptate, am intrat pe Google, totodată întrebându-mi şi colegii.

Pe vremea când un primar vestit se exprima spunând: "goagăl", îmi picase net-ul. Am vorbit la tel. cu un angajat al companiei care furnizează net-ul. Îi urmam instrucţiunile. S-a remediat problema, dar l-am rugat pe cel cu care vorbeam să aştepte până îmi apare "goagăl"-ul ! Eram influenţată de acel primar vestit, făcându-mă de minune !

Daca ati fi mauzit crainicul zicand "i'ef'ienu'i" cred ca nu v-ar fi ajutat nici "goagal-ul" sa traduceti :rofl: