Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum trebuie sa arate o adeverinta de munca pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum trebuie sa arate o adeverinta de munca pentru pensie ?

- o societate urmeaza sa imi elibereze o
Adeverinta de munca pt. perioada lucrata,
cu:
- sporurile permanente ( spor de vechime, spor de noapte, spor de conducere, spor de conditii deosebite )
- cu salariile brute si salariile nete.

1. - Cum trebuie sa arate o Adeverinta
cu aceste drepturi pt. pensie ?

2. - Ma puteti ajuta cu un Model
de Adeverinta completat
cu aceste drepturi ?

3. - Ce taxe trebuie sa platesc pt. aceasta Adeverinta ?
Exista un tarif pt. fiecare drept in parte cerut ?
- aceste sporuri nu sunt defalcate, ci
sunt incluse in salariul brut.

- in perioada de 5 ani,
am beneficiat de aceste sporuri.

- pe Statele de plata sunt trecute doar salariul brut, salariul net si rest plata.
Dar salariul brut include si acele sporuri,
pt. ca nu este mai mic.

Deci:
- la recalculare pensie se va lua in calcul
salariul brut, care include acele sporuri ?
Sau salariul brut ar trebui sa fie defalcat,
adica sa se arate din ce este compus
( salar baza = x lei + spor vechime = y lei + .....) ?
Intr-adeavr, se va lua in calcul salariul brut care include si acele sporuri pentru perioada respectiva.
ce articol de lege prevede acest lucru ?
Despre ce perioadă este vorba? La pensie se valorifică salariile brute sau nete, conform art. 165, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
ART. 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
- despre perioada lucrata intre anii 1981-1991.