Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea concubinajului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea concubinajului

am cumparat anul trecut o masina.aceasta facea taxi.locuiam in casa cu fostul meu concubin de cateva luni.cand am vrut sa ne despartim acesta mi-a furat actele masinii din casa si a vandut-o pe bani putini operatorului unde masina facea taxi.tin sa precizez ca am un contract de vanzare cumparare pe numele meu facut in momentul cand am cumparat masina si un credit la banca pe care il platesc.am facut o plangere penala impotriva lui la politie si la parchet si raspunsul primit de acestia a fost ca nu i se poate face nimic fostului meu concubin deoarece autoturismul a fost cumparat in timpul concubinajului si este in comproprietate.noi locuiam impreuna de cateva luni si el nu mai lucrase nicaieri pana atunci.ce se poate face ?
multumesc
in ordonanta de clasare primita de mine ,procurorul care sa ocupat de caz dispune clasarea cauzei privind infractiunea de furt si furt in scop de folosinta prev.de art 231 alin 1 rap.la art 228 alin 1 din NCP doarece considera ca in cauza sunt incidente dispozitiile art.16 alin 1lit b din NCPP respectiv fapta nu a fost savarsita cu vinovatia prevazuta de lege,motiv pt care dispune clasarea clauzei.Tin sa mentionez ca incadrarea faptei a fost facuta de politie in urma cercetarilor .va multumesc
asa cum v-a spus si domnul av Patrascu puteti face plangere la procurorul ierarhic superior.