avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare restante la intretinere

Ce sanse are o asociatie de proprietari sa-si recupereze restantele la cotele de intretinere ale unui proprietar care a cumparat apartamentul prin creditul "Prima casa " ? Mentionez ca apartamentul este cumparat de mai putin de 5 ani. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:58, 26 Iunie 2014
se pot sista utilitatile restantierilor? prin ce procedura? si de catre cine? cine are autorizatie?
Daca din punct de vedere tehnic este posibil, sigur ca se pot sista utilitatile restantierilor.
Procedura depinde de utilitate. De exemplu, daca vreti sa opriti apa actionati robinetul sau taiati conducta dupa caz.
Cei care conduc si administreaza asociatia (presedinte, comitet, administrator) pot sista utilitatile singuri ori apeland la meseriasi.
Autorizatie au mai multi. De exemplu daca vreti sa blindati gazul apelati o firma autorizata pentru instalatii de gaz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Privilegiu imobiliar instituit dupa intrarea in executare silita igaby2003 igaby2003 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti asupra urmatoarei situatii: Intr-o asociatie de proprietaria avut loc o executare silita efectuata in numele unei banci. De ... (vezi toată discuția)
Instituire privilegiu imobiliar toma necredinciosul toma necredinciosul Nefiind de specialitate, vreau sa stiu ce inseamna ,,Instituire privilegiu imobiliar,,, concret, eventual articol de lege, si: - daca se poate institui acest ... (vezi toată discuția)
Restanta intretinere Pistruiatu Pistruiatu Buna ziua, Ieri am primit o somatie de la asociatia de proprietari ca nu mi-am achitat suma de 1.129,48 Ron reprezetand lunile februarie-mai si mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)