Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare restante la intretinere

Ce sanse are o asociatie de proprietari sa-si recupereze restantele la cotele de intretinere ale unui proprietar care a cumparat apartamentul prin creditul "Prima casa " ? Mentionez ca apartamentul este cumparat de mai putin de 5 ani. Multumesc.
se pot sista utilitatile restantierilor? prin ce procedura? si de catre cine? cine are autorizatie?
Daca din punct de vedere tehnic este posibil, sigur ca se pot sista utilitatile restantierilor.
Procedura depinde de utilitate. De exemplu, daca vreti sa opriti apa actionati robinetul sau taiati conducta dupa caz.
Cei care conduc si administreaza asociatia (presedinte, comitet, administrator) pot sista utilitatile singuri ori apeland la meseriasi.
Autorizatie au mai multi. De exemplu daca vreti sa blindati gazul apelati o firma autorizata pentru instalatii de gaz.