Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Doi dinti rupti de un politist pentru ca i-am reprosat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Doi dinti rupti de un politist pentru ca i-am reprosat ''toata lumea stie cum e politia''!

Am avut o argumentatie (de altfel foarte logica) cu un politist...
A venit nervos la mine si mi-a zis \"ma faci corupt?\" eu nu l-am facut corupt... i-am zis doar ca \"toata lumea stie cum e politia!\" ... si i-am zis din nou \"toata lumea stie cum e politia!\" mi-a dat trei pumni in gura si mi-a rupt doi dinti ! procurorul ii da NUP cu avertisment si zice ca l-am provocat, ca e vina mea!!!!
Nu am bani de avocat,cum as putea motiva asa ceva???
In special sa nu ise intample si altora! Politistul a mai aparut prin presa, luase un NUP pt. lipsa de proba dupa ce i-a dat unuia cu un scaun in cap ...
Cum a inceput totul: In club m-am certat cu un baiat, si l-am invitat frumos afara sa rezolvam problema. Nu a vrut sa iasa, doar sa ameninte pe loc, asa ca l-am tras frumos afara. El a sunat la 112, si vine politaiul si ne amendeaza pe amandoi !!! am ripostat!! i-am zis "de ce mah?!" si "toata lumea stie cum sunteti voi!" dar nu l-am facut direct corupt, nici nu l-am injurat de mama sau ceva
S-a bagat pt. mine colegul lui, care acuma face pe inaptul...dar am aflat de la un politist culmea ca ar fi primit o amenda administrativa in urma cu 2 ani pt. ca l-ar fi amenitat pe unul cu "iti bag cutitul in ficat te iau in portbagaj si te las noaptea in padure sa te manance lupii"

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament

Admin, administrator
Politistii sint satui de fel de fel de probleme noapte si zi sint stresati iar atunci cind simt ca sint atacati s au zigniti, riposteaza , uneori eu le dau dreptate in alte tari politia e respectata pentru ca altfel da cu tine jos si te incatuseaza numai ca lai inbrincit ,s au sal jignesti ! :O Orcum trebue sa ti plateasca dintii.
Nu cred ca l-am jignit din monent ce i-am zis "Toata lumea stie cum e politia" din cauza ca el vroia sa ne amendeze pe amandoi, apoi sa ne lamurim noi in fata judecatorului !!! spuse cu gura lui !!! si nu l-am agresat!!!
Tu i ai stirbit demnitatea,el ti a stirbit doi dinti:DAngajeaza ti un avocat ptr apelB-)
victimapolitie a scris:

Nu cred ca l-am jignit din monent ce i-am zis "Toata lumea stie cum e politia" din cauza ca el vroia sa ne amendeze pe amandoi, apoi sa ne lamurim noi in fata judecatorului !!! spuse cu gura lui !!! si nu l-am agresat!!!

Tu esti putin cam recalcitrant de felul tau cred...Si ai facut o afirmatie extrem de proasta...Poate omul a fost sarac si a invatat ca sa ajunga acolo si nu va lua mita niciodata..nu ai tu de unde sa stii...Pentru afirmatii nefondate, in viata normala iti rupeau altii 5 dinti...Ai grija data viitoare cum vorbesti cu orice om...Nu il apar pe politist, daca stia ca nu e adevarat ce zici tu, nu trebuia sa te bage in seama...Dupa cum vorbesti aici cred ca daca ai fi fost in locul lui, reactionai mai violent...e doar o parere, nu trebuie sa te superi pe mine...Nici el nu trebuia sa te loveasca dar nici tu nu trebuia sa zici nimic daca nu facuse ceva prin care incalcai legea, contestai frumos procesul verbal in instanta si castigai daca zici ca erati doi, aveai martor!

Numai bine Domnule!
buna seara

si uite asa avem de a face cu:
1. "cocalarul" - cel ce a invitat o pe prietena ta sa ii memoreze nr de tel
daca l-ati vazut ca e beat, ii lua frumos numarul, ala pleca fericit in masculinitatea lui beata si tu aveai dinti acum.
2. TU - un recalcitrant "cat casa" care ambitios ca vezi doamne se da ala la prietena ta (daca e prietena ta trebuia sa te calmeze si sa iti spuna ca nu conteaza ca ii salveaza numarul, ca o sa il steaga cupa ce pleaca ala, mi`a mai trecut prin cap o varianta dar e prea lunga sa o scriu - mai lung de ce am scris aici - si imi e LENE)
tu aveai dinti acum.
3. daca erai in club sau unde erati la bauta, te duceai frumos la bodyguard ca de aia e pus acolo si ii spuneai ce se intampla. daca ala nu facea nimic, in secunda 2 sunai chiar TU la politie
tu aveai dinti in gura acum
4. interventia politistului - asa cum zicea un coleg mai sus, puteai sa stai in banca ta ca nu ai tu habat cum a ajuns omul ala acolo, de altfel nici eu nu am habat nimic despre viata ta si as putea sa te fac cu ou si cu otet ..dar nu `s "bucatar".
aici ai fost vinovat: ai spus ca ai tras de omul respectiv din club sa il scoti afara = cumva l`ai cam hartuit? sa ma ajute un moderator/jurist/avocat ca nu `s in domeniu..multumesc.
fiind gasit vinovat de catre politist, ai fi putut sa ti iei frumusel procesul verbal, plateai in 24 ore ca parca e la jumate - la fel, sa ma ajute cineva cu cap mai dens decat al meu, multumesc
si apoi iti luai un avocat: contestai amenta, etc ..rezolvai "amiabil"
si tu aveai dinti in gura ACUM

intr o seara veneam de la servici, noaptea ora 3.
am parcat undeva la 100m de bloc si veneam a gale, mort de somn si oboseala, batea vantul si aveam geaca cu cluga pusa in cap
nino nino cu luminite rosii-albastre opreste langa mine, sar (bai dar efectiv i am vazut cum au sarit din masina catre mine de parca eram cel mai cautat om din lume si periculos!) 2 foarte mari ma uitam la ei in sus ..unu ma ia de brat si ma invita sa le dau actele sa ma legitimeze
usor m`am cam speriat, astia erau aproape gata sa mi dea una dupa cum le jonglau mainile: unul se scarpina cumva in palma, celalalt inca nu mi daduse drumul de brat ..a fost un sentiment ciudat
bine inteles: nu apucam sa raspund la o intrebare "ce cauti la ora asta pe strada" ca vine alta" de unde vi?" apoi "ai baut?"
m`am prins: ei intelegeau din urma ce le raspundeam eu, eu intelegeam inainte intrebarea, in timp ce raspundeam!
ma rog, i am zis sa mi dea drumul la mana ca fix in buzunarul stanga spate am portofelul.
din clipa aia, oamenii s`au schimbat cumva la fata, au fost mai "calmi" ..le am dat actele
opa: pai nu locuiesti aici si intrebarile au revenit!
si am inceput sa le explic: pai locuiesc in chirie aici la et 3 - le arat geamul, eram aproape de scara, desi am adresa pe soseaua x tot in bucuresti, prefer sa locuiesc langa un parc ..mofturi
si au notat astia, au dat prin statie, au intrebat de mama tata si ce am mancat la pranz, m`au salutat politicos si apoi si `au cerut scuze ca m`au "saltat" si m`au speriat la inceput, dar cautau pe cineva si nu voiau sa le scape in caz ca era persoana cautata...

concluzia:

toti oamenii care lucreaza la stat: fie ca e ghiseu, fie ca sunt oameni pe strada - politisti, etc, sunt usor "nervosi" din fire
dar cred ca asta e:
1. la ghiseu din cauza ca primesc aceiasi intrebare de 1000 ori/zi: "actele astea sunt bune?"ce alte acte imi mai trebuie"
2.pe strada, au parte de cei ca TINE

si ei sunt oameni. incearca sa i intelegi si sigur o sa gasesti intelegere, nimeni nu s`a nascut asa ...doar sa `i dea in cap celuilalt!

asa ca baiete...mai calca pamantul din cand in cand!