Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietar - vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietar - vanzare

Detin o treime dintr-un teren si imobilul aferen. Adica suntem 3 proprietari cu parti egale.

Va rog sa im ispuneti daca eu pot instraina partea mea prin contract de vanzare cumparare.

Multumesc

Stimate Domn,

Partea dumneavoastra din contract in cota de 1/3 o puteti instraina oricand. Noul proprietar va deveni coproprietar alaturi de ceilalti doi, practic, inlocuindu-va.
Mergeti la notar si faceti-va actele, bineinteles, cu conditia ca cel care cumpara sa stie ca primeste o cota parte din proprietate - fara sa fie individualizata - urmand sa procedeze la iesirea din indiviziune daca va dori sa fie sigur ca va detine parcela pe care i-o lasati acum.
E bine ca si ceilalti coproprietari sa va cunoasca intentia si, mai ales, sa nu se impotriveasca la folosirea de catre noul proprietar a parcelei pe care o folositi dumneavoastra in prezent, probabil, in baza unei intelegeri cu ceilalti.

Mult succes!
Cota parte a dvs din dreptul de proprietate poate fi instrainata , prin simplul acord de vointa al dvs , bineinteles , respectand solemnitatile prevazute de lege , anume forma autentica.
Deci , independent de pozitia celorlalti proprietari (intrucat nu se aplica regula unanimitatii ) puteti instraina in mod valabil cota parte din dreptul de proprietate fie printr-un act de vanzare cumparare(pretul e de esenta actului ) fie printr-un contrat de donatie (un act cu titlu gratuit )

Se poate proceda , pe cale notariala , si la iesirea din indiviziune , daca exista acordul copartasilor.
In cazul de fata, trebuie intrebat ce anume vrea sa vanda: o camera, o bucata anume din intreg imobilul sau partea sa, asa cum o detine acum? De asemenea, e important daca a gasit cumparator si daca acesta e de acord sa primeasca ceva nedefinit in spatiu (la inceput spun da, pana isi dau seama ca ii costa iesirea din indiviziune).
Liliana Gradinaru, Avocat
Deci eu vreau sa vand partea mea, asa cum este , in devalmasie.

Cumparatorul e de acord sa cumpere in devalmasie.

Nu inteleg despre ce link postat vorbiti....
:offtopic: Raspundeam unui mesaj care a fost sters intre timp. Am editat, nu era in mesajele dv. linkul in cauza.