Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire conturi bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire conturi bancare

Buna ziua,
problema mea este urmatoarea: am o poprire a conturilor mele bancare, mai exact 3 conturi, la banci diferite, printre care si contul de salariu. Suma popririi fiind mai mare dacat salariul lunar, mi-a fost blocat tot venitul, desi legal stiu ca nu se poate lua mai mult de o treime, in ideea -cred eu- de a lasa persoana in cauza sa aiba din ce sa traiasca restul lunii, urmanad sa se ia acea treime lunar pana se acumuleaza suma.nu? intrebarea mea este cum ma ajuta pe mine faptul ca mi se ia doar o treime, daca mi-a fost blocata toata suma si n-o pot folosi. Si a doua intrebare este cat de normal sau legal este faptul ca mi-a fost luata acea suma din toate cele 3 conturi (deci de 3 ori) iar acum eu trebuie sa umblu sa-mi recuperez banii.
As vrea sa stiu daca am vreo lege de partea mea, deoarece intentionez sa dau institutia respectiva in judecata.
Astept opinia dumneavoastra. multumesc.
Cuantumul de 1/3 se refera la poprirea pe salariu, poprirea pe conturile bancare, e o alta forma de executare, in conturi puteti avea venituri din alte surse si pot fi executate in totalitate.
mai departe, vb lui @trandafir, aveti de umblat pt a dovedi ca sunt bani din salarii, ca v-au retinut suma de mai multe ori si pt a va recupera banii.