Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract consultanta cu titlu gratuit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract consultanta cu titlu gratuit

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca pot incheia cu sotul meu un contract de consultanta cu titlu gratuit. El este inginer constructor iar eu am o firma de constructii, fata de care el nu are nicio calitate. Poate firma incheia cu el un contract de colaboare prin care el sa ofere consultatii ingineresti (conducerea lucrarilor de constructi, sa acorde asistenta tehnica) cu titlul gratuit.
mentionez ca el are calitatea de salariat la o alta societate, cu profil diferit.
va multumesc.
Daca sotul nu este PFA sau nu are vreo alta firma prin care sa poata desfasura activitati economice care sa poata fi fiscalizate, un contract de consultanta intre firma dvs, si el ca persoana fizica (fie gratuit sau cu pret) va fi extrem de suspect pentru munca la negru.