Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Tutunul. Cat de legal ar fi daca s-ar inventa astazi?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Tutunul. Cat de legal ar fi daca s-ar inventa astazi?

Este genul de discutie pe care o auzim tot mai des in jur. Chiar daca mass media ignora subiectul, e interesant de vazut cam cum credeti ca ar arata astazi tutunul, daca un contemporan al nostru l-ar inventa chiar sub ochii nostri. Alcoolul, tutunul, ambele fiind surse importante de dependenta, sunt astazi tratate ca niste hobby-uri. Intr-un univers paralel, am vedea lucrurile la fel?

Potrivit acestui grafic (e vorba despre un studiu prin care autoritatile medicale din SUA isi doresc sa clasifice substantele care creeaza dependenta / efecte nocive pentru organism):

[ link extern ]

heroina este drogul care da cea mai mare dependenta si care creeaza cele mai multe efecte nocive pentru organismul uman.

Pe o scala a dependentei, drogurile care creeaza cea mai mare dependenta sunt heroina, cocaina si tutunul. Interesant este ca, potrivit studiului, tutunul este mai puternic pe scala dependentei / efectelor nocive decat cannabis-ul, ecstasy ori LSD-ul. Si totusi, puterea marilor companii producatoare de tutun este prea mare pentru ca legislatiile din intreaga lume sa accepte aceste adevaruri.

Pornind de la aceasta idee, ar fi interesant de vazut daca, inventat astazi, tutunul ar fi integrat imediat in clasa drogurilor de risc mare / mediu. Credeti ca, inventat astazi, tutunul ar fi ilegal? :fight:
Alin Popescu, administrator
zoritong a scris:

De la ...vine ploaia !
De la Americani vine tutunul .
Daca am merge in trecut, am vedea ca tutnul era folosit ca leac tamaduitor. Pieile rosii foloseau frunzele de tutun uscate si macerate in scopuri medicale, muscaturi de sarpe ,virmi intestinali cat si in scopuri rituale , la pornirea unui razboi si la pregatirea : "PIPEI PACII .
Colum in schimb, la transformat in viciu in europa prin ambasadorul Nicot, si iaca cum nobilimea a facut primul pas spre mondenitate iar ulterior l-au transformat ulterior in afacere.
Acum constatam cu stupoare ca tot ei (Americani), fac ceea mai mare propaganda antitabac.
Orice abuz duce la imbolnavire , sta in puterea noastra sa discernem ,ce ne face bine si ce ne face rau.
:blush2:

Orice abuz duce la boala, boala duce la suferinta, suferinta duce la moarte; trebuie sa ne abtinem pentru ca sa putem muri sanatosi. =D> Cele 4 nobile adevaruri ale societatii moderne. Fumatul moderat (asta o scrie unul care s-a lasat de fumat pentru ca a descoperit ca are astm) nu este mai daunator decat sunca de porc afumata, ciocolata, untul cu 80% grasime, etc. Cel care dauneaza e abuzul: 40 de tigarete pe zi, 1 litru de cafea, o singura masa serioasa pe zi la ora 23, cu mezeluri de porc, paine multa si doua sticle de bere (nu sunt eu acesta ci o cunostinta).
Mi-am promis inainte de a ma lasa de fumat ca nu voi pleda niciodata impotriva fumatului pentru ca nu fumatul in sine e daunator ci felul in care omul modern il foloseste (zoritong ai toata stima mea pentru observatiile tale).
Asadar, daca fumatul alcoolul, sunca de porc, untul cu 80% grasimi si etc. (puneti aici ce vreti voi) ar fi inventate astazi ar fi declarate, desigur, ilegale pentru ca abat omul modern de sopul impus de societatea moderna: "Fa astfel incat comportarea ta sa nu iasa din tipare; munceste mult, consuma mult, nu pune in discutie nimic".
u.b.i.k. a scris:

zoritong a scris:

De la ...vine ploaia !
De la Americani vine tutunul .
Daca am merge in trecut, am vedea ca tutnul era folosit ca leac tamaduitor. Pieile rosii foloseau frunzele de tutun uscate si macerate in scopuri medicale, muscaturi de sarpe ,virmi intestinali cat si in scopuri rituale , la pornirea unui razboi si la pregatirea : "PIPEI PACII .
Colum in schimb, la transformat in viciu in europa prin ambasadorul Nicot, si iaca cum nobilimea a facut primul pas spre mondenitate iar ulterior l-au transformat ulterior in afacere.
Acum constatam cu stupoare ca tot ei (Americani), fac ceea mai mare propaganda antitabac.
Orice abuz duce la imbolnavire , sta in puterea noastra sa discernem ,ce ne face bine si ce ne face rau.
:blush2:

Orice abuz duce la boala, boala duce la suferinta, suferinta duce la moarte; trebuie sa ne abtinem pentru ca sa putem muri sanatosi. =D> Cele 4 nobile adevaruri ale societatii moderne. Fumatul moderat (asta o scrie unul care s-a lasat de fumat pentru ca a descoperit ca are astm) nu este mai daunator decat sunca de porc afumata, ciocolata, untul cu 80% grasime, etc. Cel care dauneaza e abuzul: 40 de tigarete pe zi, 1 litru de cafea, o singura masa serioasa pe zi la ora 23, cu mezeluri de porc, paine multa si doua sticle de bere (nu sunt eu acesta ci o cunostinta).
Mi-am promis inainte de a ma lasa de fumat ca nu voi pleda niciodata impotriva fumatului pentru ca nu fumatul in sine e daunator ci felul in care omul modern il foloseste (zoritong ai toata stima mea pentru observatiile tale).
Asadar, daca fumatul alcoolul, sunca de porc, untul cu 80% grasimi si etc. (puneti aici ce vreti voi) ar fi inventate astazi ar fi declarate, desigur, ilegale pentru ca abat omul modern de sopul impus de societatea moderna: "Fa astfel incat comportarea ta sa nu iasa din tipare; munceste mult, consuma mult, nu pune in discutie nimic".

Inainte de toate, imi cer scuze pentru greselile strecurate in text (deh, criza cere de mancare)X-(

Cum incepem sau cum am inceput sa fumam?
- din curiozitate
- din imitatie
- din dorinta "de a fi in randul oamenilor"
- de a parea maturi
- de a parea emancipati
- de a nu fi considerati "papa lapte"
- de a capata un plus de independenta,
- (!) de a "rezista" mai mult la oboseala, la efort intelectual
- (!) ca antidot al stresurilor diferite !!!!!!!!!!!
Iata deci ca de la niste motivari banale, lipsite de orice fundament logic, devenim victimele unui viciu si orice viciu are todeauna scuza sa.
Si cum spunea Warren Buffett: Este rau sa avem vicii, insa si mai rau, sa traim fara ispite.
Ca si raspuns pentur autorul topicului : Daca s-ar inventa tutunul ASTAZI , ar apare un alt Davidoff care i-ar gasi o alta intrebuintare, sau de ce nu l-ar vinde extraterestrilor cu marca : "Trabucuri din praf de stele":beta:
Ca si incheiere un text din Ciociara:
Viata e alcatuita din din obisnuinte;pana si cinstea nu e decat o obisnuinta;din momentul insa in care obisnuintele ni se schimba, viata devine un infern, iar noi niste diavoli dezlantuiti, fara respect nici fata de noi, nici fata de ceilalti.

[ link extern ]

Oare cat timp va mai trece pana vom gasi la colt de strada Canabis - Cafe, Marijuana - Bar , unde tinerii isi vor petrece timpul liber in "meditatie transcedentala " cu joint-le pe masa si ascultand muzica lui Bob Jamaicanul (suntem in Europa doar , NU !), eventual facem si un schimb de experienta (unul la unul) cu olandezi , fiecare invata cate ceva :cedeazaa sau sau capata, pierde sau castiga, uita sau acumuleaza activitati, impulsuri sau obiceiuri.oare sa fiu unul din putini care cunosc adevarul lucrurilor, iar ceea ce este de aleasa pretuire sa nu fie la indemana oricui?
:-/

ContSters82109, utilizator
:offtopic:
@zoritong

Ce legatura are ultimul dvs. mesaj (ca functia de editare am remarcat ca n-o folositi) cu topic-ul?
Ce legatura are tutunul cu canabisul (discuta cineva despre droguri si n-am realizat, in afara de dvs.)?
Intrebarea de la finalul mesajului dvs. este retorica ori asteptati si un raspuns?

Poate reusiti sa raspundeti concis si la obiect, nu ca in topic-ul despre avatar. Daca doriti, desigur!

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

:offtopic:
@zoritong

Ce legatura are ultimul dvs. mesaj (ca functia de editare am remarcat ca n-o folositi) cu topic-ul?
Ce legatura are tutunul cu canabisul (discuta cineva despre droguri si n-am realizat, in afara de dvs.)?
Intrebarea de la finalul mesajului dvs. este retorica ori asteptati si un raspuns?

Poate reusiti sa raspundeti concis si la obiect, nu ca in topic-ul despre avatar. Daca doriti, desigur!

Gabriela Pintea

:bow:Vai ! Sunt emotionat :">!
Va multumesc pentru interventie , am sa incerc sa va raspund punctual .
1. In deschiderea topicului se face un preambul in care se regasesc si cuvintele :drog, dependenta,etc , drept pentru care am priorit si eu mesajul in stilul meu .
2.Prin periplul meu cu barca pe NET, am gasit respectiva pagina de web (initial am introdus-o cu text si explicatii in functia edit ) , pe care am inserat-o in mesaj, cu acel mesaj retoric (chiar cu riscul de a nu convinge o parte din auditoriu) care facea trimitere la un altfel de fumat si produse care sunt foarte des mediatizate in presa scrisa si televizata.Oare putem cataloga aceste produse ca fiind inventia noului tutun!?
3.Prin intrebare incercam sa primesc raspuns la pct-le 1 si 2.
4. Daca eu nu sunt concis in raspunsurile mele (atat in mesajul avatar, cat si in prezentul), va raspund printr-o intrebare: In interventiile dumneavoastra ati raspuns (Ad literam) concis la intrebarea (Credeti ca, inventat astazi, tutunul ar fi ilegal?) autorului acestui mesaj?din cate am observat ,NU.

Va citez:

Subiect: RE: Tutunul. Cat de legal ar fi daca s-ar inventa astazi?

@elian c

Eu vreau ca, atat cat mai traiesc, sa pot fuma in liniste.
In fond, este impardonabil sa nu ai niciun viciu.

trope_doi a scris:

Am insirat toate aceste exemple si pt ca as vrea sa stiu cat este adevar despre dependenta data de tutun, despre ”dezastrul” asupra sanatatii si cat este propaganda (...)

Eu fac parte din aproape toate categoriile mentionate de tine, Diana, cu o singura exceptie: n-am fumat niciodata un pachet de tigari intr-o noapte, la o petrecere.

Daca am tigari, fumez, daca nu am, nu fumez, nici macar marca "Altora", cu rare exceptii. De altfel, nu-mi place sa fumez aceasta marca, deci rareori nu am la mine tigari.

De regula, fumez patru-cinci tigari pe zi, aproape toate la birou. Acasa nu simt nevoia sa fumez (mult spus "nevoia" ).
Am inceput sa fumez la 16 ani si, cu exceptia catorva perioade din viata, am pastrat media de tigari fumate pe zi la numarul de mai sus.

In privinta efectului tutunului asupra sanatatii, prefer sa nu speculez. Au murit destui de cancer pulmonar fara sa fi fumat iar bunicul meu, fumator inrait, a murit la nouazeci si ceva de ani din cauza unei raceli cu complicatii.

Asa ca, ce-i mult s-ar putea sa fie prea putin iar ce-i putin s-ar putea sa fie, de fapt, prea mult. Depinde de organismul fiecaruia si nu numai.

Raspunsul meu (presupunand ca nu se stiu cauzele si efectele acestuia) : Daca tutunul s-ar inventa .Inventia inseamna progres si lucru nou/produs , noul produs inseamna curiozitate si folosinta , folosinta duce la intrebuintare, utilizare,avantaj beneficiu,castig /profit .
Restul tine de lege.

:surrender:

:D De final: Ridendo dicere verum

Exista uni oameni care - si inchipuie ca toti ceilalti din jur nu sunt la nivelul cunostintelor lor, socotind ca - si pot folosi intelepciunea opunandu-se nu numai sfaturilor bine intentionate ale semenilor, dar chiar si firii.datorita acestei ingamfari s-au intamplat grave nenorociri, nerwezultand nicicand din aceasta vreun bine.

:luck:

Pentru cele / cei ce se numesc : Maria,Mariana, Marian si Marin , calde urari de sanatate si noroc :vishenka: