Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate restructura si se scoate la concurs un post ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate restructura si se scoate la concurs un post ?

- un salariat a primit o Dispozitie de serviciu
- acesta a refuzat primirea Dispozitiei
pe motiv ca nu are calificarea necesara,
desi face parte dintr-un Compartiment care are acel specific.

- directorul unitatii vrea sa ii faca o Adresa oficiala /Notificare
in care sa i se puna in vedere ca
in Termen de 15 zile sa prezinte o Diploma
pt. a dovedi ca are acea calificare
pt. postul pe care il ocupa,
pt. ca in caz contrar
directorul va restructura postul si-l va scoate la concurs.

1. - in ce conditii se poate restructura si se scoate la concurs un post?
- cazul de fata se incadreaza ?
- ce lege i-ar permite sa faca acest lucru ?
2. - salariatul isi poate pierde postul ?
- daca da, atunci angajatorul este obligat sa-i ofere
un alt post ?
3. - Dar daca in Organigrama si in Statul de functii
nu mai exista nici un post vacant
pe care salariatul sa-l poata ocupa, i se va face incetarea CIM a salariatului ?

In acest sens, avand in vedere ca angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor,salariatul este obligat sa le indeplineasca.

Refuzul poate constitui abatere dsciplinara, angajatorul dispunand de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
Angajatorul nu poate sa dea dispozitii salariatilor decat pentru indeplinirea unor sarcini in conformitate cu pregatirea pe care o au.
Art.40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
....

Dreptul angajatorului de a da dispozitii cu caracter obligatoriu este tarmurit de principiul legalitatii, ceea ce inseamna ca salariatul este indreptatit sa refuze executarea unor ordine contrare legii.
va multumesc foarte frumos.